Дона МИТЕВА
През първата година от третия си мандат кметът на община Камено Жельо Вардунски казва, че е свършена много работа, има и неща, по които продължава да се работи. „В началото, когато имаше правителство и парламент и бяха гласувани средства за капиталовите програми на общините. Това ни развърза много ръцете. Освен това събираемостта на данъците при нас е много добра и аз съм много доволен. Това ни позволи да работим здраво“, казва той.
По негови думи политическата криза все още не се усеща в момента, но се притеснява, и то за обозримото бъдеще. „Трябваше вече да има някакъв проектобюджет на държавата и в края на този месец или в началото на другия, според мен, трябваше държавният бюджет да бъде гласуван. Сега, както вървят нещата, имам тежки съмнения, че до края на годината бюджет няма да могат да приемат. Това означава, че и ние, общините, не можем да приемем. И пак ще работим с една дванадесета и няма да можем да си предвидим и капиталова програма за догодина“, опасява се Вардунски.
Прогнозите му за следващата година са умерени: „Всяка година в края си пожелаваме другата да е по-добра от тази, която си отива. Но аз като че ли ставам все по-скептичен. Нямаме стабилно правителство. Няма министерства, където да отидеш. Ето Програмата за развитие на селските региони, където общините участваме подобни общини по определена подмярка, от началото на годината казваха, че ще я отворят, след това стана октомври, ето мина ноември, пак нямаме никаква яснота какво ще се случва. А там също сме предвидили някакви средства. Обещали сме на гражданите, че ще им се случат улици, водопроводи, а още нямаме насоки. Никой не поема отговорност“, казва Вардунски.
По отношение на бъдещия бюджет кметът се притеснява и това, че се вдигат и минималните работни заплати. Смущава го и неизвестността за това колко средства ще отпусне държавата за капиталовата програма и критикува: „Говорим за самоуправление на общините. Ако имаше такова самоуправление, ние нямаше да сме зависими от държавата. А сега от всякъде сме зависими. Ще ни дадат ли допълваща субсидия. Само вдигането на минималната работна заплата ще ни коства не по-малко от 250 - 300 хиляди лева, защото има доста общински служители на минимална работна заплата. А като се вдигне тя, трябва да се вдигнат и другите, защото тя ще ги настигне. А още дори не е приета каква ще е минималната работна заплата. Какви предвиждания да се правят?“, ядосва се кметът.
Както за доста негови колеги, така и за него най-болезнен си остава проблемът с водоснабдяването, и то най-вече на селата, а и на самото Камено.
„На всички срещи с ВиК сектора съм казвал, че много е важно да се подменят довеждащите водопроводи до населените места. А те казват сменяйте водопроводите в селата – да и те трябва да се сменят. Но като се пукне в селото един водопровод – веднага се вижда и се отстранява аварията, а като има авария на довеждащия някъде из полето, имали сме случаи комбайнът да затъне цял и тогава да се разбере, че там има авария. Не се знае какво огромно количество вода е изтекла. Огромните загуби идват от довеждащите. А според мен далеч по-лесен е ремонтът на тях. Язовирите ни се празнят от това, че изтича от довеждащите водопроводи. Това е проблемът за цялата страна.
Преди дни имахме сериозен проблем с водоснабдяване на четири села. Щяхме да минаваме на сериозен режим и се оказа, че има три аварии извън населените места. Отстраниха ги и селата си имат вода“, дава пример Вардунски.
За догодина в община Камено планират да си довършат връзките на четвъртокласната пътна мрежа, да се сменят водопроводи, да се работи върху инфраструктурата.