Четвъртък, 12 Дек 2024
    
Поморие

Регистрираните риболовни съдове в Поморие са 500, със стопански риболов се занимават само 100

  08.12.2024 09:58  
Регистрираните риболовни съдове в Поморие са 500, със стопански риболов се занимават само 100

Рибата в морето всяка година намалява - риболовът в България е по-малко професия и все повече хоби

 

Моника ИЛИЕВА

500 са регистрираните риболовни съдове в Поморие, като със стопански риболов се занимават само 100. Това стана ясно от думите на Валентин Продромов, председател на Рибарско сдружение „Нептун“ в града. Намаляващият им брой говори за проблеми пред риболовния бранш. „Преди години рибарите имаха повече трудности – нямаше рибарско пристанище, не бяха така добре оборудвани както сега. В момента затрудненията им идват от това, че няма количество риба, което да задоволява потребностите им“, обясни Продромов.

Рибата в морето намалява – факт! Уловът спада всяка година и крайбрежните общности свиват икономическите си възможности. Председателят на рибарското сдружение обърна внимание, че риболовът в Черно море е сезонен „и кратък!“

Поморие разполага с отлична инфраструктура за стопански риболов. Изграденото рибарско пристанище за близо 20 млн. лв., е с всички екстри – бензиностанция, хелинг, електрификация, охрана. Неслучайно бившият премиер Бойко Борисов, при една от визитите си в морския град, възкликна: „Спомням си, че тук имаше само един малък каменен вълнолом, а днес вече виждам ново модерно съоръжение!“.

Местната власт подкрепя рибарите в стремежа им да запазят и развиват поминъка си. По този повод неотдавна им бе отпуснат безлихвен заем по спечелен проект, с който да оборудват лодките си с навигационна апаратура, за безопасност и за подходящо облекло. Стойността му – 107 хил. лв. По думите на кмета Иван Алексиев става ясно, че „това е единственото рибарско сдружение в Поморие. Финансовата подкрепа към тях е жест към усилията им за реализиране на спечеления проект“.

През пролетта на тази година бе модернизиран слипът на лодките на Рибарско пристанище – Поморие, тъй като пониженото ниво на морската вода в последните няколко години създава трудности при качването на домуващите риболовни съдове на съществуващия.

Що се касае до законодателни пречки – те са в миналото, категоричен е Валентин Продромов. „Имахме навремето един протест. Инспектори тълкували заповед на министър неправилно. Имаше и напрежение, но то отмина. Законодателно има един проект, чрез който се опитват да задължат рибарите да имат касови апарати, да се регистрират като фирми, който се влачи във времето – друг проблем няма“, коментира хуманният лекар, който при създаването на Рибарско сдружение „Нептун“ застава начело, за да помогне за разрешаването на казус, използвайки личните си контакти. „Нямам нито лодка, нито време да ходя в морето за риба“, добавя откровено той.

Материалната база е налице, за да се развива рибарството в града – но плавателните съдове за стопански риболов намаляват, сочат данните, упоменати по-горе. Председателят на дружеството е категоричен, че трябва да се търсят решения, с които да се стимулира браншът. „Да се създаде механизъм в стопанския риболов, подобен на този в земеделието. С държавни субсидии да се подпомагат рибарите. Голямо облекчение за тях ще бъде, ако имат безакцизно гориво – сериозна помощ. Като физически лица законът не им позволява да участват по европейски проекти“, акцентира Продромов.

В обобщение – риболовът в България е все по-малко професия и повече хоби. Тенденцията е към увеличаване на риболовните съдове за любителски риболов. С всяка година намаляват хората, които се занимават със стопански такъв.

Любопитен е фактът, че в годините назад (2006 г.) е направена огромна грешка при регистрацията на малки рибарски лодки – вписвани са като риболовни кораби. Оказва се, че в цял свят България има най-големия риболовен флот. „Което изобщо не е достоверно. Малки лодки по 5-6 м как да бъдат риболовни кораби“, добавя риторично Валентин Продромов.