Кафето е неизменна част от ежедневието на всички хора по света. По данни на DriveResearch 36% от хората пият от 3 до 5 чаши кафе на ден, а българинът консумира приблизително 1-2. Според данни от Международната организация на кафето, в България се консумират по 3,2 кг кафе на глава от населението на година.
Данни от 2023 г. показват, че 85% от активните в интернет българи се наслаждават на кафето всеки ден - 60% от тях дори пият по няколко чаши, а 25% се ограничават до една дневно. Само 6% от нашенците никога не пият кафе.
Средната цена на кафето
През последните години цената на кафето в България следва общоевропейската тенденция на поскъпване. През 2023 г. домакинствата са изразходвали средно по 23,51 лв. на килограм за покупка на кафе, по данни на НСИ. През 2018 г. тази цена е била 17,56 лв. Това означава, че цената, която са плащали домакинствата за кафе, се е увеличила с 5,95 лв. Средната цена на пакет кафе (250 г., смляно) в магазините варира между 6 и 10 лв., в зависимост от марката и качеството.
Средната цена на капучино в София е 4,32 лв., сочи справка в сайта Numbeo. В Пловдив е 3,94 лв., в Бургас цената е 3,70 а във Варна 4,07.
В София със средна работна заплата от 3 129 лв. може да си купите 724 пъти капучино. В Пловдив със средна заплата от 1973 лв. може да си купите 500 пъти капучино. Кафето в столицата и в Банско са най-скъпите в цялата страна. Банско се намира в област Благоевград, където е и една от най-ниските средни работни заплати - 1 417 лв. С тези пари може да си купите 328 пъти капучино.
Причини за динамиката в цените
Екипът на bTV Бизнес новините, се е свързал с Видин Андонов, един от основателите на Кафе асоциация - България, за да разкаже малко повече за поскъпването на кафето в България. По негови думи от начaлото на годината до сега, кафето е поскъпнало с между 30 и 40%. Като данните са различни в зависимост от вида кафе.
Той също така е споделил, че ценовите промени се дължат основно на глобалния ръст на цените на кафените зърна. Във вторник цената на зърната арабика, които представляват по-голямата част от глобалното производство, надхвърли 3,44 долара за 0,45 кг, като скочи с повече от 80% тази година. Цената на зърната Робуста, междувременно, достигна нов връх през септември. Това се случва заради лошите метеорологични условия в двата най-големи производителя на кафе в света - Бразилия и Виетнам. Това доведе до изчерпване на запасите. Последният път, когато кафето се търгуваше толкова високо, беше през 1977 г., когато снегът унищожи участъци от бразилските плантации. Тогава обаче шокът за потребителите беше много по-голям. Ако се коригира спрямо инфлацията, 3,36 долара за 0,45 кг. през 1977 г. биха били еквивалентни на 17,68 долара днес.
Увеличението на цените ще се усети както в останалите държави, така и в България. Слабата реколта сериозно ще повлияе на цените на борсовите пазари и тези на кафето в момента, но Андонов е добавил, че до голяма степен тази новина се използва и за допълнително спекулиране с цените на борсата. Спад на цените може да се очаква едва след март 2025 година.
Видин Андонов обяснил, че българинът все още предпочита да консумира комерсиално кафе т.е. вносно кафе, което предимно се продава в супермаркетите. Българите предпочитат вносното кафе от Италия, Франция и Германия. В България се внася повече кафе, отколкото се изнася. Около 70% от кафето в страната ни е вносно.
Източник: Би Ти Ви