Магдалена Динева
„Не е тайна, че качеството на въздуха, който дишаме, оказва пряко влияние върху здравето и нашия бит. Днес повече от всякога сме изправени пред необходимостта от спешни и решителни мерки за справяне с този проблем. Една от ключовите мерки, които предприемаме в тази посока, е замяната на старите отоплителни уреди, използващи въглища и дърва, с нови – електрически, екологични и ефективни алтернативи“. Това каза днес на пресконференция в заседателната зала на Община Бургас Станимир Апостолов - заместник-кмет по финанси, бюджет, икономика и морско дело в Община Бургас, който е ръководител на проект „Намаляване на замърсяването на атмосферния въздух с фини прахови частици в населените места на Община Бургас – II“.
И посочи трите основни цели на бъдещия проект - „понижаване на замърсяването на въздуха, подобряване на енергийната ефективност на домакинствата и създаване на устойчиви решения за бъдещето“.
Това е вторият такъв проект, който Община Бургас разработва. Първият се реализира в периода от 2019 до 2024 година. Както първият, така и вторият ще бъдат финансирани по оперативна програма „Околна среда“.
Величка Великова - координатор, сподели, че вторият проект ще е с по-висок бюджет – 25.5 милиона лева, за разлика от първия, когато е бил около 13 милиона лева. Поради това и броят на жилищата, които трябва да бъдат обхванати, сега ще са повече - 4 257.
Има промяна и в териториалния обхват, където ще бъдат извършвани дейностите по подмяна на старите отоплителни уреди с нови - кв. Долно Езерово, зони А, Б, В в ж.к. Меден рудник, Районен център, кварталите Славейков, Зорница, Изгрев, Лозово и съставните селища на Община Бургас.
Заявленията за участие ще започнат да се приемат от 6 януари 2025 година, като новост във втория проект е и вече разработена онлайн платформа, където желаещите да подменят стария си отоплителен уред с нов ще могат да попълнят заявления за участие в проекта. А физическите офиси ще са в деловодството на сградата на Община Бургас, в деловодството на общината в ж.к. Меден рудник и в деловодството на общината в ж.к. Долно Езерово.
„Всеки, който иска да замени стария си отоплителен уред с нов, трябва да го е ползвал поне 1 година. Преди да му монтираме новият урод, ще му бъде взета старата печка на дърва или въглища“, сподели едно от условията Величка Великова.
Гаранционната поддръжка ще бъде в рамките на 2 години. А хората ще могат да избират между няколко вида отоплителни уреди - климатизатори, пелетни котли, термопомпи въздух - въздух мултисплит системи, термопомпа въздух-вода, както и фотоволтаични системи. За последните обаче има по-специални изисквания – домакинството трябва да бъде енергийно бедно и да живее в къща.
„В момента сме в една дълга процедура по сключване на договор с доставчик на климатици. В момента, в който договорът е подписан, ще започнем да доставяме нови отоплителни уреди на участници от първия проект, които не успяха тогава да си ги получат. Броят на тези домакинства е около 230“, допълни още Великова.