"Бойко Борисов показа, че е готов да отстъпи премиерския пост. Следващият, за който се говори, и може би е най-добре подготвеният след него в тази ситуация - е Росен Желязков. Но той отново е силно партийна фигура", сподели журналистът Валерия Велева.
Тя коментира водените преговори за съставяне на кабинет между ГЕРБ-СДС, „Демократична България“, „БСП-Обединена левица” и „Има такъв народ”.
„Явно е, че всеки трябва да отстъпи и то сериозни неща. Ако разгледаме знаците, които идват от преговорния процес се вижда, че имаме нещо позитивно. А именно, че всички са узрели, че трябва да има правителство. Но оттук-нататък започват проблемите. Две седмици се водят разговори между ГЕРБ и ДБ, но няма нищо конкретно, освен общите изявления. Не се знае дали са се разбрали по отношение на декларацията за „санитарния кордон”, за законопроекта, с който се спира избора на главен прокурор”, посочи тя.
И допълни в „Офанзива с Любомир Огнянов”: „Има едно усещане, че се тупа топката на тези преговори, за да може да влезе на 7 януари в Правната комисия Законопроектът за промените в съдебната власт, който много искат ПП и ДБ. Въпросът е дали, след като бъде приет този закон – ПП и ДБ няма да се отдръпнат? И още нещо. Към този момент нямаме отговор на въпроса ДБ ще подпишат ли споразумение с ГЕРБ без ПП? И ако подпишат, това означава ли край на коалицията? Няма отговор на този въпрос. Според мен не е възможно. Поне от това, което чуваме досега. Кирил Петков и Асен Василев са категорични, че те няма да се докоснат до ГЕРБ, ако тези две неща не се изпълнят".
На въпрос какви са очакванията за това кой би могъл да бъде следващия премиер, който да получи първия мандат от президента, Велева заяви, че:
"Фигурата на кандидат-премиера е също такава енигма, каквато е и самото споразумение, за което само говорим, но никой не го е виждал. Борисов показа, че е готов да отстъпи. Следващият, за който се говори, и може би е най-добре подготвеният след него в тази ситуация - е Росен Желязков. Но той отново е силно партийна фигура".
Според нея обаче докато не "видим наистина коалиционно споразумение, и докато не излязат принципите, за които са се споразумели", всичко ще бъде в сферата на гадаенето по отношение на премиерското кресло и министрите в кабинета.
"Всеки ще плати цена. И ще трябва да обясни на електората си, защо е платил тази цена. Въпросителните са много. Аз съм по-скоро умерен оптимист и умерен песимист за създаване на кабинет. Според мен шансът е 50 на 50", подчерта тя.
Велева коментира и случващото се в ДПС на фона на 35-ата годишнината от създаването на партията, която се отбелязва в събота.
"След това, което се случи в края на декември с Националната конференция на ДПС и с това, което и се вижда в момента, за мен 35 години от създаването на ДПС - Доган остава в миналото, а Пеевски отива в бъдещето. И днес беше много знаково, ако Доган се беше появил на това честване на ДПС. Защото в зала "Рамада" няма нито един от основателите на ДПС преди 35 години. И ако Доган имаше силата, ако Доган имаше енергията да застане пред тези хора, да ги поведе и да каже "Било каквото било и ние ще продължим да напред"... той не го направи. Това според мен е негова огромна грешка", категорична е Велева.
„Всеки плаща цена. Всеки, който е бил във властта, който се е докоснал до нея – след това плаща жестока цена. Поне българската политика е такава. Няма добра дума за участието във властта”, коментирай тя въпроса каква е цената на бъдещата власт на фона на своя юбилей, който отбеляза с издаването на две книги, посветени на властта – „Ах, тази власт” и „Рани от власт”.
Източник: mediamall.info