Неделя, 12 Яну 2025
    
Созопол

Тихомир Янакиев, кмет на община Созопол: Няма как да сме остров на спокойствие в бушуващ океан

  12.01.2025 11:16  
Тихомир Янакиев, кмет на община Созопол: Няма как да сме остров на спокойствие в бушуващ океан

Георги РУСИНОВ

 

Кметът на община Созопол Тихомир Янакиев коментира пред репортер на „Черноморски фар“ актуалните промени в местните данъци и такси, подчертавайки, че те са необходими в контекста на растящите цени, услуги и законови изисквания.

„Ние няма как да сме остров на спокойствие в бушуващ океан. Тенденцията е една и съща за всички“, каза той.

Кметът увери, че няма увеличение на данък недвижими имоти в общината, но обясни за ръст в компонентите на такса битови отпадъци в селата около Созопол.

„В населените места извън Созопол и Черноморец разходите за сметопочистване надвишават 3-4 пъти това, което се събира. Община Созопол до момента дотираше тази услуга, но с новия закон, който влиза в сила от 2026 г., ще бъде неизбежно всички местни власти да прилагат принципа „замърсителят плаща“, обясни градоначалникът.

Тихомир Янакиев даде и конкретни примери за таксите в различните населени места.

„В градовете Созопол и Черноморец такса битови отпадъци за къща със застроена площ от 100-120 кв. м е в порядъка на 150-200 лева годишно. В същото време в селата има къщи и вили, които плащат от 1.20 лева до 10-15 лева годишно“, посочи кметът.

Той подчерта, че тази разлика е огромна и посочи, че настоящото увеличение ще остане умерено.

„Ако до момента някои домакинства в селата плащат символични суми като 1.20 лева, увеличението ще бъде двойно – до 2.40 лева на година“, уточни той.

Кметът добави, че подобни промени целят да намалят шока от предстоящото по-сериозно увеличение през 2026 г., когато ще влезе в сила законът.

„Замърсителят плаща“ за мен е честен принцип, защото който замърсява, наистина трябва да плаща“, обобщи Янакиев.

Увеличение има и на туристическия данък, което бе обсъдено и подкрепено в рамките на Консултативния съвет по туризъм.

„Досега данъкът за туристическите обекти беше 40 стотинки, а за петзвездни хотели – 1 лев. С новите промени този данък се увеличава съобразно реалните нужди на общината и сектора“, каза градоначалникът.

Той подчерта, че решението за увеличението не е било прибързано, а е резултат от сериозна консултация.

„Когато направихме съпоставка с идентични населени места в страната, установихме, че Созопол е с едни от най-ниските данъци. Ако го сравним с Европа, разликата е още по-драстична“, уточни той.

Според него, допълнителните приходи от увеличения данък ще бъдат инвестирани директно в дейности, които подпомагат туризма.

„Събраните средства ще се използват за реклама на дестинацията, благоустрояване и други инициативи, които имат пряка или косвена полза за туристическия сектор. Тези разходи са ключови за развитието на бранша, затова в рамките на Консултативния съвет аргументите бяха почти изцяло приети. Само 1-2 членове се въздържаха при гласуването“, каза той.

Янакиев е категоричен, че увеличението няма да възпре туристите.

„В края на краищата, съгласете се – ако турист, настанен в стая за 300 лева, е плащал 1 лев туристически данък, дали ще се откаже, когато данъкът стане 1.60? Едва ли. Реалният проблем е скъпотията в ресторантите и хотелите, а не увеличението на този данък“, обясни кметът.

Той посочи и контекста на нарастващите разходи и минимални работни заплати:

„Ако направим ретроспекция, ще видим как минималната заплата и пенсиите скочиха няколко пъти през последните години. В този контекст, туристическият данък остава една от най-минималните тежести за сектора.“

Кметът сподели предизвикателствата пред администрацията, породени от скока на минималната работна заплата.

„Трябва да увеличим с 15% заплатите, защото толкова скача минималната работна заплата. Аз обясних на нашите служители, че няма как да стане, защото няма откъде да вземем тези пари. Трябва да увеличаваме данъците, а не искам това да стане, защото негативният ефект ще е сериозен“, каза той.

Янакиев уточни, че е предложил компромисен вариант, който служителите са приели.

„Увеличаваме с по-малък процент заплатите на останалите, а тези, които са на минимална – с 15%. Това им предложих и хората ме разбраха“, заяви градоначалникът.

Липсата на приет държавен бюджет усложнява допълнително ситуацията.

„Не виждам много изгледи да се приеме скоро държавният бюджет. То се и научихме да работим така,“ заяви Янакиев, като добави, че политическата криза вреди на всички нива на управление.

„Лошото е, че става перманентна и се отразява изключително зле на всичко“.

Той отбеляза, че примерите от парламента влияят и на обществените отношения.

„Вижте в парламента как се отнасят един към друг и очакват хората да се отнасят по различен начин ли?“, попита реторично той и призова политиците да спрат да експлоатират страховете на хората и да работят за реални решения.