Ученици от Професионалната техническа гимназия изумяват със свои екологични проекти
Дона МИТЕВА
Чрез творчество да дадеш живот на непотребни неща, като кора от портокал – това показаха учениците от Професионалната техническа гимназия в Бургас. Показаха рециклиране с креативност: от отпадъци създадоха детска играчка, а защо не и робот. Може и цяло горско стопанство, поливна система, красива картина – къща, свещник, хранилка за птици и какво ли още не.
В рамките на две седмици – 9 паралелки в гимназията работиха проекти върху тема, която бе обща за цялото училище – „Екоработилница – Бъдещето в нашите ръце!“
За осъществяването на иновацията са изградени творчески работилници по паралелки, които са работили през първата и втората седмица на декември. В проекта са включени също учителите, които преподават в VIII, XI и XII клас.
Ученици и учители са убедени,
че фразата „Бъдещето е в нашите ръце“, е истина. А екологичното съзнание е на практика: тогава, когато се намалява консумацията на енергия като се изключват светлините, когато не са нужни. Когато се участва в кампании за почистване на природата и залесяване и се споделят знания с приятелите и семейството.
„Трета година по Иновации правим „Екоработилница – бъдещето е в нашите ръце“. Това, което сте сътворили, е една чудесна приказка, която е в унисон с идващите най-светли празници Коледа и Нова година. Деца, мечтайте бъдещето е ваше. Всеки един от вас се надявам да запомни днешния празник, който доказа още веднъж, че във всеки един от вас се крие един творец в името на природата“, поздрави участниците и присъстващите ученици директорът на Професионалната техническа гимназия Радка Костадинова.
Проектите, които бяха представени
със сигурност затрудниха журито, което има сложната задача, да отличи най-добрия.
Първият отбор, който се представи, бе на 8А клас – „Топлотехника“, с ръководители: Тодор Стаматов, инж. Ивелин Тодоров и Йорданка Йорданова. Те показаха екокейсове и хранилки за птици и играчки, изработени от рециклирана пластмаса. Учениците са използвали уменията си, натрупани по време на обучението си в училище по техническите предмети.
Техните съвипускници от 8Б клас – дуална паралелка „Мебелно производство и електродомакинска техника“, показаха засаждане на растения, основи на градинарството и създаване на миниградини. Техни ръководители са Димитрина Елина, Веселин Иванов, Васила Семерджиева. Целта на проекта те описаха така: създаване на устойчиво решение за напояване. А използваните материали за създаване на техния макет са бутилки за вода, които са превърнати в резервоари. В тях са поставени планински камъни, активен въглен и зеолит, за да пречистят водата и да я обогатят.
Отборът на 8В клас показа ръчно изработени подаръци от рециклирани материали. Техни ръководители са Сияна Георгиева, Стоян Николов и Росица Пенчева
Макет на ловно стопанство, изработен изцяло от природни материали, представиха учениците от 11В клас – „Горско и ловно стопанство“ – с ръководители Милка Челебиева, инж. Люба Грудова и Теодора Господинова.
12Б клас – „Електродомакинска техника“, с ръководители Метин Мустафа, инж. Петя Желева и Стойка Гугова, се представиха с ,,Море от рециклирани материали‘‘. Те демонстрираха робот риба и робот колело от картон.
На функционалността
бяха заложили от 12В клас – „Горско и ловно стопанство“, с ръководители Дамян Чолаков и инж. Таня Чомакова. Те показаха на гостите таблички, изработени от две дървени подложки – поднос и въртяща се дъска за мезета. Използвали са топъл силикон, клечки за сладолед, запалка, спинър и боя за оцветяване. Бурканите им за подправки са мечта за всяка домакиня – красиви, ръчно декорирани. Играчката „Спортистче“ пък е изработена от картон, сламка, дървено шишче, силикон и пясък. Минилюлката е създадена от дървени бъркалки или клечки за сладолед, като поставката е от част от кашон. Най-атрактивна бе къщичката от събрани паднали клонки, листа и шишарки, слепени със силикон.
Нестандартна и креативна работа предложиха на публиката от 11А клас специалност „Топлотехника“ с ръководители инж. Радка Ангелова, Дора Ангелова и Ивелина Томова.
Те представиха бижута от портокалови кори, трансформация на стъклени бутилки в красиви свещници чрез декупаж и рисуване. А целта – не само да намалят отпадъците, но и да вдъхновят другите да съчетават творчество с грижа за природата, правейки си подобни неща сами.
12А клас – специалност „Топлотехника“, с ръководители инж. Елин Дойчинов, Камелия Чаракчиева и Мариела Георгиева показаха своите къщички, изработени от рециклиран дървесен материал и хартия. Планирали са за втория етап на иновацията да ги оборудват с осветление, захранвано от фотоволтаични системи на вятърна енергия.
Отборът на 11Б клас – „Електродомакинска техника“, с ръководители Радослава Христова и Станка Павлова представиха своята „Зимна приказка“ – макет на улица, изработен от картон, стиропор, дървени шишчета, канап и памук. За стопляне презентираха минисервиз за чай от кенчета. Усмивка у присъстващите събудиха елените на Дядо Коледа от картон, блистери от хапчета, черен пипер и близалки за нослета, които бяха своеобразна почерпка за гостите.
На събитието присъстваха Христина Димитрова – старши експерт по професионално образование и обучение в РУО Бургас, инж. Станимир Божанов – зам.- директор на Регионална дирекция по горите - Бургас и инж. Силвия Георгиева – главен експерт в РДГ, преподаватели от ОУ Христо Ботев, Катя Големанова, представител на работодател – ЕООД „Големанов“.
С авторска песен поздрави присъстващите Антон от 12 А клас.
Журито обяви класацията. На първо място е 12Б клас с изумителния робот и море от рециклирани материали. В този отбор е и Стилиян Пенев, който демонстрира как се „съживява“ LED крушка. На второ място са 11В клас, които показаха макет на цяло горско стопанство, а на трето място са осмокласниците от 8Б клас с макета на напоителна система.
Специалната награда на журито отиде при бижутата от кори на портокал на 11А клас.
След показаното всички в ПТГ са убедени, че рециклирането и креативността вървят ръка за ръка.