Понеделник, 10 Мар 2025
    
Бизнес

НАП: Предварително попълнените данъчни декларации вече са налични

  10.03.2025 12:36  
НАП: Предварително попълнените данъчни декларации вече са налични

 

 Срокът за обявяване на доходите е до 30 април

 

 Предварително попълнените декларации за облагане на доходите на физически лица вече са достъпни в Портала за е-услуги на НАП. Потребителите, които имат персонален идентификационен код (ПИК) или квалифициран електронен подпис (КЕП), могат да се възползват от автоматично въведената информация за получени от тях доходи от трудови правоотношения, граждански договори (хонорари), от наем и други доходи, облагаеми с данък върху общата годишна данъчна основа, платците на които са юридически лица, доходи за получени субсидии от Държавен фонд „Земеделие“, данни за направените лични вноски за осигурителен стаж при пенсиониране, получени суми от наложени платежи от продажби в интернет и информация за продажба на моторни превозни средства, които са били собственост на декларатора по-малко от 12 месеца, както и данни за ползваните чрез работодател данъчни облекчения. Информация за получените доходи е отразена в съответните приложения на декларацията, която се намира в рубрика „Подоходни данъци“ в е-портала на приходната агенция. От миналата година във формуляра са въведени и данни за изплатени необлагаеми доходи  (например: парични и предметни печалби от хазартни игри и др.) и/или доходи, облагаеми с окончателен данък по чл. 38 от ЗДДФЛ, които гражданите могат да декларират по желание в Приложение № 13.

Преди да потвърдят предварително попълнената декларация, е важно потребителите да я прегледат внимателно, да я допълнят или коригират, ако това е необходимо, след което да я подадат.

От началото на кампанията в НАП Бургас са подадени 7917 подоходни декларации, от които 3478 с персонален идентификационен код (ПИК), 474 с електронен подпис, 3119 на място в салона за обслужване на териториалната дирекция и 846 чрез пощенски оператори. От началото на годината в НАП Бургас са издадени 2834 персонални идентификационни кода. ПИК на НАП се издава безплатно във всички офиси на Агенцията след подаване на заявление.  Заявлението може да се подаде по имейл: [email protected], на информационния телефон на НАП 0700 18 700, както и през системата за сигурно електронно връчване. Получаването на ПИК става само в офис на НАП – лично или чрез изрично упълномощено лице.

Данъчната кампания за деклариране на доходите на физически лица, получени през 2024 г., приключва на 30 април.

На 30 юни изтича и срокът за подаване на годишните данъчни декларации (по чл. 50 ЗДДФЛ) от физическите лица, извършващи дейност като търговци, регистрираните еднолични търговци и земеделските стопани, избрали този ред на облагане.

Подалите годишните си декларации по електронен път до 31 март ползват отстъпка до 500 лева от данъка за довнасяне, ако нямат подлежащи на принудително изпълнение публични задължения към момента на подаване на декларацията и внесат целия размер на данъка за довнасяне до края на март.

Допълнителна информация за декларирането на доходите може да видите в подкаста по темата в YouTube канала на приходната агенция или да получите на телефоните на Информационния център на НАП: 0700 18 700 или 02/ 9859 6801, на цена по тарифите на съответния оператор.