Четвъртък, 03 Апр 2025
    
Созопол

Може ли остров Свети Кирик и Юлита да се нареди до Марсилия

  02.04.2025 14:00  
Може ли остров Свети Кирик и Юлита  да се нареди до Марсилия

Проектът за острова до Созопол да стане приоритетен, настояха вицепрезидент, местна власт и общественици

 

Силвия Шатърова

 

Проектът за остров Свети Кирик и Юлита да стане приоритетен за държавата, около това се обединиха членовете на Комитета „Свети Кирик и Йолита“, които се събраха днес в Созопол на заседание,  за  да видят има ли напредък по темата. Специално за заседанието пристигна вицепрезидентът Илияна Йотова, която е приела темата като кауза.  По нейни думи „ако България беше домакин на заседанието на Комитета за културното наследство на ЮНЕСКО някои от процесите можеше да се ускорят“.

Всички членове на комитета са категорчин, че държавата трябва да намери сили и средства и този осторв да се превърне в световна значимост.

До дни кметът на Созопол Тихомир Янакиев ще изпрати писмо до Министерство на културата с питане  докъде са стигнали процесите с проекта в практическо отношение. „Искаме реални стъпки, 15 години говорим едно и също нещо и то не върви“, заяви той.

По думите на арх. Трендафилова, която бе представител на Министерство на културата, през изминалата година има отпуснити 3,5 млн лева, който не са били усвоени и са върнати в държавния бюджет. Тази година такива пари за острова няма.

Тя допълни, че е сключено споразумение с френската страна за изработване на проекта.

Припомняме, че през 2023 година на място дойде делегация от ЮНЕСКО, начело на  помощник-генералния директор Ернесто Отоне, който през 2023 г. 

Проф. Владислав Минеков заяви, че докато е бил министър е разписал 240 000 лева за консервационни дейности, но държавното дружество „Рестравация“ не е ги е използвало по предназначение и те са се върнали в държавния бюджет.

За острова има разработена концепция от проф. Тодор Кръстев, която е от 2011 година, от тогава до сега реални действия няма, основният собственик и управляващ на територията и процесите върху нея  е Министерство на културата.

Според проф. Тодор Кръстев, автор на концепцията, би следвало територията да се превърне в музей на черноморската цивилизация по подобие на този на средиземноморската в Марсилия и така след време да стане обект от Световно значение. В момента обаче ситуацията е такава, че сградите се рушат, препълнените шахти затлачват пристанището, районът се разграбва. Цял корап и метален парапет са изчезнали през годините, а уж държавата плаща за охрана.

Трябва спешно да се отпуснат средства за отводнителни шахти.
Областният управител проф. Мария Нейкова се ангажира отново да поиска средства от държавата за ремонт на покрива на основната сграда на острова- на бившето рибарско училище.
„Има сериозна заплаха за загуба на културно историческата стойност. Финансирането може да стане и чрез европейски програми“, заяви тя и допълни: 

"Зад руините се крие хилядолетна история от особено значение за световната памет. На „Св. Кирик и Юлита“ всеки сантиметър е памет и точно там е мястото на един впечатляващ Център за култура и изкуство. Нямаме право с безразличие и неглижиране да лишаваме бъдещите поколения от памет за миналото"

Всички представители на комитета са категорични, че островът има огромен потенциал  да се  получи уникална туристическа детиняция, културно средище не само за България, а и за челия черноморски басейн.

Вижте нашата  тема в развитие