Сигнали. Най-много са случаите за насилие и смърт от началото на годината
Георги РУСИНОВ
Над 200 са полицаите в областта, които разследват престъпления с животни. Това съобщи за „Черноморски фар“ началникът на КАТ-Бургас и „Охранителна полиция“ комисар Марин Димитров. Потърсихме информация от Областна дирекция на МВР-Бургас за така наречената „Зоополиция“, предвид последните случаи на брутално и нехуманно отношение към животни от страна на двойката от Перник.
Оказва се отделно звено, което да работи само по сигнали за престъпления спрямо животни няма. Три са членовете в Наказателния кодекс (НК), касаещи такива – 325а, 325б и 325в – за използване на животни за определени цели като боеве, нерегламентирано отглеждане, експерименти, насилие срещу животни, недобро отглеждане.
„За по-добрата координация и отреагиране на такива сигнали, още от началото на годината, със заповед на министъра на МВР, на всички разследващи полицаи е вменено и разследването на такива престъпления. В ОДМВР-Бургас това са 133 души, които са във всички Районни управления на територията на дирекцията и в самата нея. Всеки един от тях има право и поема разследването на сигнали при такъв тип престъпления. Отделно от това отново със заповед на директора на ОДМВР-Бургас са определени служители пак от районните управления, които подпомагат разследването. Те са служители основно от „Криминална“ и „Охранителна полиция“. Това са 76 човека“, обясни комисар Димитров.
Затова по думите му, не е необходимо обособяването на отделно звено „Зоополиция“, тъй като на всеки един такъв сигнал, в което и да е районно управление, или на 112, се реагира по вече създадената организация – в екип, за да се доведе разследването до крайна фаза.
„Напълно достатъчно са хората, които работят по престъпления с животни“, уточни той.
Сигнали от началото на годината имат най-много именно за проява на жестокост към гръбначни животни и причиняване на смърт – 6. Един от последните случаи е този с
натровените котки в комплекс „Братя Миладинови“
„Това, което достигна до нас, беше за честото поставяне на котки в такава среда, че същите изглеждаха доста пострадали от някаква намеса. Дали беше човешка, или самите животни не можеха да преценят, че средата, в която попадат, е вредна, но пораженията върху тях бяха много сериозни. Тогава влязохме в контакт с хората, които подадоха сигнала, с ветеринарните клиники, където котките бяха докарани за преглед. Впоследствие се установи, че мястото, където са попадали самите животни не е било умишлено създадено предварително с цел да им се навреди. Случайно са попадали в опасна среда. Хубавото беше, че не се установи човешка намеса, която да има зловредно намерение. Не се потвърди такава информация“, коментира началникът на КАТ-Бургас и „Охранителна полиция“.
Един сигнал има и срещу хора, които не са полагали достатъчно добре грижа за любимците си. Комисар Димитров заяви също така, че дирекцията има добре създадена организация за съхраняване на трупове на гръбначни животни, които са пострадали случайно или са били умишлено умъртвени, за да може да се изготвят необходимите експертизи и да се докаже причината за смъртта.
„За мен всяко едно насилие оказано над животно или човек е неприемливо и носи своята степен на обществено недоволство. Всички хора, които са ставали свидетели на такова отношение към животни са крайно несъгласни с това и наистина все по-често се подават сигнали“, каза комисар Димитров.
НПО-тата – най-активни
Това показват наблюденията на полицейския началник, който обясни, че по-специална организация за работа с организациите няма.
„Отворени сме към всеки един сигнал, който постъпва при нас. НПО-тата са изключително активни. Сега последно направихме среща с една такава организация, която е в ход на регистрация. Тя изцяло ще се занимава с такива сигнали. Потърсиха ни, запознахме се. На всяко едно НПО са дадени телефоните на служителите в Районните управления, които пряко са ангажирани с дейността с престъпленията срещу гръбначни животни. Във всеки един момент могат да потърсят информация от тях“, посочи той.
Преди дни в Бургас се проведе пореден протест срещу насилието като цяло и неадекватните наказания предвидени в закона.
„Доколкото съм компетентен аз, мога да кажа, че сега работещият закон също е добър и обхваща абсолютно всички хипотези по отношение на животните, за да може всяко едно престъпление да се докаже, а всеки виновен да си понесе последствията, които не са никак малки“, заяви полицейският началник и добави:
„Преди дни в Бургас се проведе отново мирен протест и шествие във връзка с това да се сложи край на насилието над животни и да се приемат законови промени. Подкрепям абсолютно всичко това. Радвам се, че хората го правят и го правят мирно, защото все повече обединяват и други в каузата. Важно е да проявяваме нетърпимост към такива извършители и своевременно да информираме“.
По думите на Димитров няма такъв момент, когато който и да е служител да си помисли, че щом става въпрос за животно, а не за човек, ще работи с по-малко усилия.
„Реагира се на всеки един сигнал, както казах. По никакъв начин никой не омаловажава случаите. Аз виждам целия този процес – от момента, в който се получи сигнал, до реагирането и разрешаването му“, категоричен е комисар Димитров.