Понеделник, 07 Апр 2025
    
Бургас

Дария Хулка, природозащитник: Не трябва да си казваме, че два протеста са достатъчни

  07.04.2025 11:04  
Дария Хулка, природозащитник: Не трябва да си казваме, че два протеста са достатъчни

Георги РУСИНОВ

 

Протестите в цялата страна и конкретно в Бургас дават надежда на хиляди хора, че най-накрая ще има промени в законодателството по отношение на насилието, било то срещу животни, възрастни хора или деца. Един от тях е природозащитникът Дария Хулка. Тя е сред активните бургазлии, които винаги и с каквото могат помагат за защитата на тези, които нямат свой глас – бездомните животни. Хулка благодари на „Черноморски фар“, че е активно продължава да отразява проблемите, свързани с тях.

„Наблюдавам обаче една доста притеснителна тенденция в коментарите за протестите – поредното разединение, на което сме свидетели и реални участници. Обществото отново е много сериозно противопоставено с нови разделителни линии за това защо има протести срещу насилието над животни, а не над хора и деца. Мисля, че това не е вярно. Няма такова разделение. Всички сме чели многократно мненията на специалистите, че има пряка връзка между жестокостта върху животно и жестокостта върху човек. От тази гледна точка не бива по никакъв начин да разграничаваме нещата и такива разделения са абсолютно неприемливи. Човек или е насилник и е жесток, или не е. Няма никакво значение какво е живото същество отсреща“, коментира тя.

В този смисъл тя, както мнозина други, определя протестите като такива срещу насилието изобщо.

„Чисто хронологично тръгнаха нещата от жестокостта над животни от страна на двамата от Перник. Но впоследствие на всички протести, включително и на тези в Бургас надълго и широко се коментира и насилието над хора и деца. Наистина този път има разлика в позицията на гражданското общество и не бива да спираме, защото ако спрем, ще бъде забравено всичко – престъпленията и ниските присъди, които получават престъпниците“, убедена е Хулка.

Бургазлийката отправи искрените си поздрави към организаторите на протестите, както в цялата страна, така и конкретно в Бургас.

„Това са едни сравнително млади хора, които са започнали с организация на протести още преди 2 години със случая с Мечо. Знаем там колко жестоко малтретирано беше това животно. Сега свършиха невероятна работа. Организацията им беше страхотна. Имаше плакати, имаше хора, които да изкажат разумни мнения. И така, че обществото да ни чуе“, каза природозащитникът.

Хулка се надява, че когато има такава гражданска активност, най-накрая ще се стигне до промени.

„Досега за съжаление реалността ни показа, че такива няма. Но може би ще има този път, ако наистина не спрем с протестите и оставим тази енергия да затихне. Надеждата и действията ни трябва да са свързани. Ако този път докажем, че сме стигнали дъното на търпението и възмущението си, на приемането на тези престъпления, ще се случат нещата. Убедена съм. Но не трябва да си казваме, че два протеста са достатъчни. Нека заедно покажем на властимащите, на тези, които имат право да променят тези закони, че трябва да го направят. Нека се дадат обяснения защо дават такива присъди. Аз самата имам деца и не искам никой да си мисли, че ме интересуват само една част от живите същества на този свят – животните. Не мога да приема поведението на човек, който години наред издевателства над едно дете. По закон той дори не е получил максималната присъда. Ето затова трябва да се обединим и да работим в тази посока. А наказанието на майката? Административно за няколко хиляди лева? А тя е била свидетел“, обясни тя.

Природозащитникът признава, че откакто е научила за случая от Перник, се опитва да го изтласка от съзнанието си.

„Мисля, че мозъкът на един нормален човек не може да го приеме това. Наистина след толкова много години работа с домашни любимци, бездомни, по села, по улици, не съм виждала, не съм си и представяла, че може да съществува такова издевателство. Ужасът ми е свързан с това колко ли такива неразкрити случаи има, защото това ще означава, че има много болни хора сред нас. Това е деградация и те са на върха ѝ. Затова трябва да бъдат жестоко наказвани. Може би все пак това ще ги възпре. И с 5% да се намали само жестокостта, то това ще е малка победа срещу насилниците“, убедена е Хулка.