Георги РУСИНОВ
Бюджет 2025 е балансиран, консервативен и устойчив. Това заяви по време на днешното обсъждане, с което проектобюджета бе представен кметът на Община Бургас Димитър Николов. Той е в размер на 563 102 304 лева. Сред основните акценти в бюджета са значителни средства за подобряване на инфраструктурата, здравеопазването, образованието и социалните услуги. Общата субсидия за делегирани от държавата дейности и собствени приходи за тях възлизат на 262 510 655 лева. Приходите, генерирани от общински дейности са в размер на 198 026 556 лева, а преходният остатък е 32 565 093 лева. Включени са и 70 000 000 лева средства от Европейския съюз.
„Балансиран е защото сме длъжни да осигурим средства за десетките, да не кажа стотици, функции на общината. Консервативен, защото винаги така е съставян бюджета. Особено от ковид пандемията насам. Устойчив, защото в бюджета са включени дейности стартирали преди години и ще продължат и в този. В тази несигурна обстановка, няколко пъти предсрочни избори е важно средствата на общината да подобряват живота на хората“, заяви в началото на представянето Николов.
Градоначалникът изтъкна, че Сметната палата е отчела, че Бургас запазва по-благоприятната си позиция спрямо други общини и областни центрове на висока стабилност и кредитоспособност. Той добави, че например можем да теглим 5 пъти повече кредити, но администрацията се въздържа.
Събираемостта за 2024-а била 109%. Николов обясни, че това е така, защото са събрани заедно с лихвите стари задължения от предходни години. 11.7 млн. лева повече са събраните средства. За 2025-а се очаква от данъци общината да получи 65 млн. лева, което според градоначалника е едва 12% от целия бюджет, необходим на Бургас.
70-те млн. лева заложени средства от Европейския съюз, по думите му, са доста амбициозна цел, с която трябва администрацията да се справи.
Един от важните акценти в Бюджет 2025 ще е пътната безопасност, увери Николов и добави, че вече са взети мерки за спешни ремонти по четири републикански отсечки – Бургас – Долно Езерово, Горно Езерово – Братово, Маринка – Димчево и Бургас – Черно море. Отделно от това доста средства се отделят и за общински пътища.
Ще се закупят и инсталират още допълнителни камери към видеонаблюдението на общината. Освен това Николов обясни, че с предлагани промени в закона, общините ще могат да закупуват камери за скорост, а средствата от глобите да влизат в хазната. В тази връзка той бе категоричен, че Община Бургас ще закупи повече от една такава камера. Някои ще бъдат дарени на ОДМВР-Бургас. Умни светофарни уредби ще има на няколко места в града като булевардите „Демокрация“ и „Сан Стефано“.
За дългоочаквания обход на Меден рудник Николов коментира, че предстои прехвърляне на терени от държавата и отчуждаване на частни и затова не може да се ангажира с точна дата кога ще започне изграждането му. Работата по локала на „Захари Стоянов“ в най-големия бургаски комплекс вече стартира. Много ремонти на улици предстоят и в най-гъсто населения комплекс – „Възраждане“.
Здравеопазването е друг важен елемент от проектобюджета. Средства са отделени за довършването на Детската болница, а улиците около нея ще бъдат реконструирани. Инвестиции ще има и за Белодробната болница, както и за обучения на персонал. Общината ще работи и по направлението да привлича специалисти, които да работят в Бургас.
Нови социални услуги ще бъдат разкрити – домове за хора с деменция, интелектуални затруднения и увреждания.
Културата е друг важен акцент. Тук ще се наблегне на много фестивали, с които Бургас да даде категорично заявката си за Европейска столица на културата през 2032-а. За спорт също ще се отделят значителни средства, особено за представителните отбори на общината.
Сред въпросите по бюджета се отличиха такива свързани с екологията като например стана ясно, че 32 точки с подземни контейнери в града вече са изградени и предстои реализирането на още 43.
Доста интерес има и към програмата „Моят град, моят квартал, моята улица“. Кметът коментира, че тепърва ще стане ясно кои от множеството подадени проекти ще се реализират по нея.