Папа Франциск почина на 88-годишна възраст, съобщи Ватиканът, предава Sky News. Аржентинският понтифик, роден като Хорхе Марио Берголио, оглавяваше Католическата църква от 2013 г., когато наследи Бенедикт XVI след историческата му оставка.
Смъртта му бе обявена от кардинал Кевин Фарел в официално изявление: „С дълбока тъга съобщавам, че нашият Свети отец Франциск се върна в дома на Отца тази сутрин в 7:35 ч. Целият му живот бе посветен на служба на Господа и Неговата Църква.“ Кардиналът подчерта, че Франциск е въплъщавал ценностите на Евангелието с вярност, кураж и универсална любов, особено към бедните и маргинализираните.
Здравословни проблеми и хоспитализации
През последните години здравето на папа Франциск се влоши. През февруари 2025 г. бе приет в болница с бронхит, който впоследствие се усложни до двустранна пневмония. Лекарите съобщиха за два епизода на остра дихателна недостатъчност, изискващи интензивно лечение . След петседмичен престой в болница, той бе изписан в края на март, но остана под медицинско наблюдение.
Първият папа от Америка
Роден на 17 декември 1936 г. в Буенос Айрес, Франциск бе първият папа от Южна Америка и първият йезуит, избран за глава на Католическата църква. Неговият понтификат се характеризираше с усилия за реформи, социална ангажираност и отвореност към маргинализираните общности. Той често говореше за необходимостта от състрадание към бежанци, бедни и хора в нужда, и насърчаваше диалог по въпроси като климатичните промени и социалната справедливост .
Наследство и влияние
Папа Франциск оставя след себе си наследство на смирение и ангажираност към реформите в Църквата. Той се стремеше към по-голяма прозрачност във Ватикана и насърчаваше включването на жени в ръководни позиции. Неговите усилия за модернизация и социална справедливост остават значими за милиони католици по света.
Католическата общност по света скърби за загубата на един от най-влиятелните и обичани духовни лидери на съвремието.