Магдалена Динева
България прави решителни стъпки към утвърждаването на Центъра за подводна археология в Созопол като център на ЮНЕСКО за целия Черноморски регион. Това съобщи заместник-министърът на туризма доц. Тодор Чобанов пред „Черноморски фар“. Той бе в Бургас, за да се включи в дискусионния панел „Бранд Бургас – нови възможности за туризъм“, който е част от конференцията TravelX.
„С колегите сме в ежедневна връзка, тъй като те кандидатстват за този статут. Това ще доведе до активност по линия на научни форуми, конференции и международни посещения“, каза Чобанов. В тази връзка държавата е заложила проектна линия за закупуване на нов кораб за нуждите на центъра, тъй като наличният плавателен съд е в критично състояние.
„Центърът за подводна археология, като бъдещ център на ЮНЕСКО, ще се радва и на преориентира подкрепа по различни други инструменти. Нов сграден фонд – две сгради – административна и офис сграда, както и за един склад за инструменти и машини“, добави още министър Чобанов.
Доц. Чобанов съобщи още, че е приел в София директора на френската археологическа мисия на Балканите, с когото са се договорили да се възобновят българо-френските археологически проучвания. „Очакваме поне 20 години да продължат съвместните усилия, насочени към Аполония Понтика“, подчерта той.
Дискусията събра редица представители на държавната и местната власт, включително Павлин Петров – заместник-министър на туризма, Диана Саватева и Манол Тодоров – заместник-кметове на Бургас, кмета на Поморие Иван Алексиев, Андрей Лилов, един от организаторите на конференцията TravelX, Андрей Рунчев - народен представител, както и Славка Бозукова - председател на общество „Културно наследство“ и главен редактор на медия „Стандарт“.