Асфалтираният път, разсичащ дюните и влажните зони в местността Алепу, да бъде преобразен в екологична пешеходна алея, част от нова зона за устойчив туризъм и опазване на природата. Това предлага Фондация Опазване на биоразнообразието в България“ в официално писмо до министъра на околоната среда и водите Манол Генов.
Природозащитниците смятам, че пътят е изгубил транспортното си значение след пускането на новото трасе на второкласния път Созопол-Приморско, но продължава да бъде използват, което вреди на местната екосистема. Прмеинаването на автомобили уврежда дюжните, нарушава местообитанията на редки растителни и животински видове, замърсява района.
Четири са основните идеи в предложението:
- Пешеходна екoалея вместо асфалт – Съществуващият път да бъде премахнат и на негово място да се изгради екологична алея с естествени материали, която да насочва туристическия поток, без да нарушава природното равновесие.
- Караван-паркове в двата края на зоната – Къмпингуването в дюните да бъде прекратено. Вместо това се предвижда изграждане на контролирани караван-зони със санитарни възли и места за отпадъци, които да осигурят удобство на посетителите и защита на околната среда.
- Защита на дюнните и влажни зони – С въвеждането на ограничен достъп до най-уязвимите територии и изграждане на маркирани маршрути ще се предпази ценната растителност и ще се ограничи ерозията.
- Образователна инфраструктура и информационни табели – Фондацията залага и на образованието – информационни табели и програми ще разказват на място за биологичното богатство на Алепу и значението на опазването му.
„За реализирането на този проект предлагаме да се търси подкрепа и чрез усилията, включително европейски и национални програми, както и от граждани и бизнеса, които биха искали да подкрепят устойчивото развитие на района“, посочва в предложението си мениджърът на фондацията Ивелина Сулева.
Проектът се вписва и в рамките на глобалната инициатива на ООН за Възстановяване на екосистемите. Според фондацията, България има възможност да се превърне в добър пример за устойчиво управление на природни ресурси.