Синдикатите почетоха паметта на загиналите при трудови злополуки
Броят на работещите, пострадали при трудови злополуки през 2024 година се запазва спрямо 2023 година, сочат данните на синдикатите.
Днес е международен ден в памет на загиналите при трудови злополуки работници. По този повод цветя пред паметника на входа на Морската градина бяха положени венци и цветя от името на КНСБ и КТ Подкрепа, Община Бургас, Областна управа и БТПП.
141 са злополуките през изминалата година, регистрирани от НОИ, като пет от тях са смъртни случаи. Най-често те се случват в производство, строителство и сухопътен транспорт.
Дирекция „Инспекция по труда“ със седалище Бургас е извършила 37 броя проверки във връзка с разследване на причините довели до злополуките. Извършените проверки са в отраслите „Строителство“, „Държавно управление и отбрана“, „Хотели и ресторанти“ и др. Също така са извършени и проверки в предприятия, които оказват съществено влияние върху нивото на трудовия травматизъм.
По-характерни причини за допуснатите по-тежки злополуки са: нарушаване на технологичните изисквания при извършване на определени работни операции, неправилна организация на работата по работните места и недостатъчни приложени мерки за безопасна работа, необезопасени работни зони и площадки, нарушаване на основни правила по безопасност на труда при ръчно извършване на работните операции и използване на неподходящи механични ръчни инструменти.
Смъртните злополуки, възникнали през 2024 година на територията на Бургаска област, за пореден път показват, че опасното поведение на пострадалия до голяма степен е причина за възникването им, т.е. до голяма степен човешкият фактор е определящ. В много от случаите работещите осъзнават опасността, но я подценяват и съзнателно пренебрегват нормите за безопасност, понякога и притиснати и от определените срокове за изпълнение на възложената работа. Влияние оказва и заниженият контрол от страна на работодателя и отговорните длъжностни лица, които трябва да осъществяват възпиращ и коригиращ контрол.
Не са малко и случаите, в които работещият съзнава, че работата е опасна, но е поставен пред решаване на дилемата да се възползва от правата си и да откаже нейното изпълнение със съответните негативни последствия за него или да работи с надеждата, че нищо лошо няма да му се случи. Но понякога този избор е с фатални последици.
Много от работодателите и отговорните длъжностни лица пренебрегват нормативните изисквания относно извършването на инструктажи и обучение на работещите и подхождат с високо ниво на формализъм при изпълнение на тези изисквания, което също е предпоставка за допускане на трудови злополуки и инциденти при работа, казват от КНСБ.