Дона МИТЕВА
Европейският конгрес на младите фермери в категорията „Устойчивост на фермата. Устойчиво развитие на регионите – от полето до трапезата“ отличи на първо място пчеларска ферма „Странджа“. Тя се намира в село Индже войвода, община Созопол. Фермата е собственост на семейство Димитър и Ралица Станчеви.
В международния конкурс са взели участие фермери от 14 европейски държави. А отличията са присъдени в три категории. Това на Димитър Станчев е за най-добър проект за развитие на селските райони.
Странджанецът Димитър Станчев е победителят и в тазгодишната надпревара в „Националния конкурс за млад фермер 2021“, което му дава правото да представи България в Европейския конгрес на младите фермери, който се проведе в Брюксел, Белгия, преди дни.
Димитър и съпругата му са биопроизводители в странджанското село Индже войвода. Наред с пчелните кошери те отглеждат също зеленчуци и плодове, имат ферма за животни, а също така и малка винарна.
Двата спечелени проекта по Европейски програми са реализирани в модерната ферма.
„Това признание за Вашето усърдие и трудолюбие показва, че добрият пример не остава незабелязан, което е допълнителен стимул да продължавате напред.
Днес, изхождайки от значимостта на постигнатото, от осъществените Ви добри намерения, отправям към Вас пожелания за възходящо продължение на начертания път с още много бъдещи успехи и постижения!“, пише в поздравителния адрес Лидия Станкова, директор ОД „Земеделие“ - Бургас
През 2014 г. Димитър Станчев бе награден с плакет за „Най-добър пчелар на област Бургас“ от Областна експертна комисия по животновъдство.
А през 2020 г. спечели приза „Пчелар №1 на България“ за иновативно развитие.
В стопанството си Димитър отглежда 2200 пчелни семейства, разположени в 32 прекрасни кътчета из Странджа. От Зидарово, през Индже войвода, Младежко, Бяла вода, Калово - около 250 км в диаметър, пчелите на Митко и Ралица опрашват Странджа планина.
Любопитно е това, че те са разработили и производства за преработка на плодове и зеленчуци, шоколади и тахани, в чиито рецепти влагат мед и така добавят стойност на продукта, който добиват. В собствената си лаборатория контролират качеството на суровините за разработването на различни продукти отново на база мед и други пчелни суровини.