„Към момента няма основания за притеснения поради съвкупност от няколко причини. Първо, розата на теченията е благоприятна и не води към нашия бряг. Второ, проливните дъждове доведоха до голям приток на сладка вода, което помага морето да се самопречисти. Извадихме късмет с дъждовете, които играят ролята на естествена преграда“, заяви пред „Черноморски фар“ депутатът от ГЕРБ-СДС-Любен Дилов-син, който коментира създалата се екологична ситуация след взривяването на язовир "Нова Каховка" в Украйна и евентуалните последици за българското крайбрежие. Депутатът е от хората, които от години апелира за нов авариен план за морско спасяване
„Той е абсолютно непригоден и това се видя още от времето на „Мопанг“, имаме един прекрасен човек Никола Керчев, който е световноизвестен в спасяването на море и той настояваше за промяна на плана“, заяви Дилов, като каза, че промяната на Морския авариен план е заложена като момент в преговорите с ПП и ДБ.
Според аргументите на Морска администрация да не се пипа Плана е, че в момента в района на Черно море има война и не би следвало това да става. Те робуват на военните правила, което не е основателно, мисли още Дилов-син.
В чисто екологичен план той е категоричен, че няма основание за притеснение. "Добрата новина е, че няма никакви следи от радиация при украинците. Нахлуването на сладки води от язовира и от реките обаче ще се отрази на риболова", смята той, но не и на туризма.
„Моите обиколки през последните три уикенда показаха, че няма чувствителна промяна, което идва от рибарите, но е рано да се каже“, каза още Дилов, който познава много добре Черно море заради страстта му към гмуркане и непрекъснато в контакт с местните рибарски общности.
Той е на мнение, че най-добрият мониторинг на водите в момента се прави от Военноморското училище във Варна и Института по океанология.