И антарктическият кораб се включи в мониторинга за замърсяване на морето
Дона МИТЕВА
Българският антарктически кораб проверява има ли замърсяване в Черно море. Това стана ясно от срещата с част от екипажа и с началника на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ – Варна - флотилен адмирал професор доктор на военните науки Боян Медникаров. Той лично гарантира за чистотата на морската вода. Корабът извършва тази седмица комплексно плаване, като една от задачите му е пробонабиране. До момента са взети проби за изследване от 13 точки. Утре това ще се случи от още четири точи от южната част на Черноморието – Созопол, Приморско, Царево и Велека. Резултатите ще бъдат готови следващата седмица.
„Няма превишаване на показателите. Изслидват се общо 22 точки – 17 в крайбрежни води и 5 в териториални. Изследват се показателите, които съвпадат с националната мрежа за мониториг” обясни адмирал Медникаров.
По негови думи да няма дошло при нас замърсяване причината е в „благоприятното бедствие” – големите валежи в Европа, които са вдигнали нивото на река Дунав и тя от своя страна е направила своеобразна бариера, вливайки се в морето, която е задържала замърсяването и не му е позволила да тръгне съм Румъния и България. „Вече се възстановява солеността, отмират патогените от сладката вода”, категоричен е адмиралът.
Очаква се корабът да извърши още едно такова плаване за събиране на проби, които специалистите подчертаха, че пробите веднага се свалят на брега и се обработват. То е планирано за периода от 31 юли до 4 август.
Що се отнася до втората антарктическа мисия тя е планирана да започне от 1 ноември и да е до средата на април. Ще продължи строителството на новите лаборатории в българската база. Задачата на кораба освен закарването на строителните материали и хората, е и разтоварването, което става на необорудван бряг и е много трудно. Като предизвикателство е планирано и изследване на остров Смит, който се намира в близост до базата и до сега не е изследван.
Вече има и пет запитвания от други държави за съвместни проекти, при които да се използва българския антарктически кораб.
Първият български военен научноизследователски кораб НИК 421 „Св. св. Кирил и Методий“ в състава на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ бе базиран днес на Морска гара в град Бургас и бе отворен за граждани и гости на града от 17 до 19 часа.