Интервю на Дона МИТЕВА
– Д-р Желязков, не минава летен сезон без да се проявят някакви заболявания, обикновено чревни, настинки. Какви вируси върлуват в момента по морето?
– През лятото преобладават ентеровирусите,които се разпространяват по фекално-орален механизъм. Причиняват болестта ръка-крак-уста и херпангина, предимно при деца, рядко плеврити, миокардити, менингити и др. Чести са и хранителни токсикоинфекции, предизвикани от стафилококи и салмонели, протичащи с повръщане и диария.
– Обикновено хората се оплакват от температура и болки в стомаха – това свързано ли е с факта, че се излиза от обичайния ритъм на живот и хранене, занижена хигиена? Или просто летните заболявания си ги има?
– Чревните вируси и бактерии се размножават най-добре при температура 35 – 37 градуса и се предават по фекално-орален механизъм.
– Безобидни ли са летните неразположения или има опасност от усложнения?
– В повечето случаи протичат за 2 – 3 дни, но понякога могат да се усложнят ида причинят опасни усложнения, като споменатите по-горе.
– Какво съветвате хората, за да се намали рискът от летните неразположения? За какво най-много трябва да се внимава?
– Предвид механизма на разпространение хигиените мерки за първостепенно значение. Често миене на ръцете и чисти повърхности, навсякъде където се допира храна и се приготвя храна.
– Кои са най-уязвимите групи – децата ли? Как да се реагира при първи симптоми?
– Всички са уязвими към тези инфекции, но децата по-често стигат до дехидратация, затова и при тях са по-опасни.