Институциите вземат превантивни мерки за недопускане на заразата в област Бургас
Днес областният управител проф. Мария Нейкова свика заседание на Областната епизоотична комисия по повод констатирано огнище на заболяването ,,шарка по дребните преживни животни“ в с. Войника, общ. Стралджа, област Ямбол. Заболяването е установено в животновъден обект, в който се отглеждат 135 овце и не представлява опасност за хората, но при разпространение при животните нанася значителни икономически щети. Започнала е кампания по информиране на кметовете в общините, както и лицата, отглеждащи дребни преживни животни, за клиниката на шарка по дребните преживни животни, спазването на мерките за биосигурност в обектите за дребни преживни животни и задължението им при съмнение за заболяване и/или смъртност незабавно да информират съответния официален ветеринарен лекар.
Предаването на вируса става по респираторен път при близък контакт, но може да проникне и през другите лигавици или наранена кожа. Животните са най-заразни преди появата на неутрализиращи антитела, които се откриват една седмица след развитието на клиничните признаци.
Заболеваемостта и смъртността варират в зависимост от породата, възрастта, щама на вируса, имунитета на животните. По-леко протичане се наблюдава при местни породи животни в ендемични за шарката райони, но по-тежко протичане се наблюдава при млади и стресирани животни, както и при животни със съпътстващи инфекции. Инкубационният период варира от 4 до 21 дни, обикновено от 1 до 2 седмици.
Към настоящия момент в област Бургас няма констатирани болни животни, но институциите взеха решение за превантивни мерки, за да не се разпространи заразата и в региона предвид граничните зони между областите Ямбол и Бургас.
Със Заповед №РД11-2170/04.09.2024г. на изпълнителния директор на БАБХ е обявено първично възникнало огнище на болестта ,,Шарка по дребните преживни животни“. Определена е 3-километрова предпазна зона около огнището, в която влиза с. Войника, общ. Стралджа, обл. Ямбол. Определена е и 10-километрова наблюдавана зона около огнището, в която влизат селата Недялско, Богорово, Първенец, Люлин, Правдино, Александрово, Поляна, Каменец, Саранско, Тамарино и Леярово, общ. Стралджа, обл. Ямбол; в общ. Средец, обл. Бургас – с. Зорница.
В общините Средец и Карнобат се забранява придвижването и транспортирането на възприемчиви животни и продукти от тях в и към населеното място. Всички дребни преживни животни трябва да се отглеждат при оборен режим. Трябва да се извършват ежеседмични клинични прегледи за шарка по дребните преживни животни и други заразни болести във всички обекти. Суровото мляко добито от дребни преживни животни трябва да се унищожава на място в животновъдния обект или да се преработва в млекопреработвателни предприятия. Забранява се търговията, придвижването и транспортирането на дребни преживни животни. Забранява се организиране на пазари и изложби на дребни преживни животни. Ще се извършват проверки за нелегална търговия и придвижване на дребни преживни животни на територията на област Бургас. При установяване на нелегална търговия и придвижване на дребни преживни животни на собствениците на животните ще бъдат съставени актове за установено административно нарушение, а животните ще бъдат незабавно умъртвени, а труповете унищожени.
На територията на област Бургас през последните 20 години болестта е констатирана в с. Стоилово, община Малко Търново (21.09.2013 г.) и с. Горно Ябълково, община Средец (16.09.2023 г.). През месец август и септември на 2024 г. в Гърция са констатирани 21 бр. първични огнища на болестта.
Шарката по овцете и козите е контагиозно заболяване по дребните преживни животни. То се характеризира с висока температура, генерализирани папули или възли и по-рядко везикули, лезии във вътрешните органи - особено в белия дроб, и смърт. Шарката по овцете и козите е ендемична за Африка – северно от Екватора, Близкия изток, Турция, Иран, Афганистан, Пакистан, Индия, Непал, части от Китай и Бангладеш.