Неделя, 29 Сеп 2024
    
Общество

В деня на сърцето: Как да разпознаем инфаркта

  29.09.2024 09:19  
В деня на сърцето: Как да разпознаем инфаркта

Сърдечен удар, наричан също миокарден инфаркт, настъпва, когато потокът от кръв към сърцето се прекъсне, най-често чрез образуване на съсирек, който запушва една от артериите, хранещи сърцето (коронарните артерии). Прекъснатият кръвоток може да увреди или унищожи част от сърдечния мускул.

Сърдечният удар, може да бъде фатален, но лечението му се е подобрило драматично през годините. Важно е да се обадите на 112 или спешна медицинска помощ, ако смятате, че може да имате сърдечен удар.

Симптоми

Най-честият симптом на миокардния инфаркт е болката в гръдния кош.

Други симптоми на сърдечен удар включват:

• Натиск или усещане за стягаща болка в гърдите или ръцете, които могат да се разпространят към шията, челюстта или гърба

• Гадене, повръщане или болки в корема

• Недостиг на въздух

• Студена пот

• Силно общо неразположение и слабост

• Замайване или внезапна загуба на равновесие

Симптомите на сърдечния пристъп варират силно. Не всички хора, които имат миокарден инфаркт, имат същите симптоми или имат същата тежест на симптомите. Някои хора имат лека болка, други имат по-силна. Някои хора нямат симптоми, а за други, първият знак може да бъде внезапно спиране на сърцето. Въпреки това, колкото повече признаци и симптоми имате, толкова по-голяма е вероятността да имате сърдечен удар.

Някои сърдечни инфаркти ударят изведнъж, но много хора имат предупредителни признаци и симптоми часове, дни или седмици предварително.

Най-ранното предупреждение може да бъде повтаряща се гръдна болка, която се предизвиква от усилие и се облекчава от покой. Болката се причинява от временно намаляване на кръвния ток към сърцето.

Кога да посетим лекар?

Потърсете лекар незабавно. Някои хора чакат твърде дълго, защото не разпознават важните признаци и симптоми на инфаркта.

Извикайте бърза медицинска помощ. Ако подозирате, че имате сърдечен удар, не се колебайте, а незабавно се обадете на 112. Ако смятате, че пристигането на линейка ще е невъзможно, трудно или твърде бавно, някой трябва да ви отведе до най-близката болница, която разполага с катетеризационна лаборатория и подготвен екип, с 24 часова възможност за бързо лечение на остър миокарден инфаркт.

Не шофирайте, освен ако няма никакви други възможности. Състоянието Ви може да се влоши и ако шофирате сами, това излага на риск вас и околните.

Вземете нитроглицерин, ако ви е предписан от лекар. Вземете го според инструкциите, докато чакате спешна помощ.

Сърдечно-съдовите заболявания продължават да бъдат водещата причина за смърт у нас и в света, допълниха от ДКБ. Целта на активната профилактика от най-ранна възраст е да бъде установен здравословен начин на живот с физическа активност, балансирано хранене, редовни профилактични прегледи, борба с наднорменото тегло и хипертонията, недопускане на вредни навици като пушене, употреба на алкохол, на мазнини, сол и др.

Световният ден на сърцето се отбелязва вече 24 г. от Световната сърдечна федерация с цел да активира възможно най-много хора и институции за действия за укрепване на сърдечно-съдовото здраве. Мотото тази година е „Действай със сърце“.

Източник: pirogov.eu/bg