„Гласовете на Вавилон: Клинописни плочки от изгубената цивилизация“ е името на най-новата изложба, която може да бъде разгледана през следващите месеци в бургаския Археологически музей (ул. “Ал. Богориди” 21). Ценните експонати са предоставени от Исторически музей – Котел.
Глинените плочки с клинопис от 6-ти век пр. Хр. са дарени на библиотеката-музей в Котел от Петър Матеев, един от най-големите благодетели на възрожденския град. Плочките са пет на брой, с различни размери, като върху тях са изписани важни за времето си финансови документи.
Архивът на вавилонския род Егиби включва около 1700 глинени таблички, документиращи финансовата дейност на рода в периода 606-482 г. пр. Хр., когато Вавилон е част от Нововавилонското царство, а по-късно и от Ахеменидска Персия. Архивът обхваща пет поколения и съдържа информация за търговия с фурми, зърно, недвижими имоти, роби, както и за отпускане на заеми и плащане на данъци. Най-ранната табличка е от 547 г. пр. Хр., а най-късната от 536 г. пр. Хр.
Клинописното писмо е най-ранната позната писмена система в света, появила се преди повече от 3000 години пр. Хр. в Месопотамия, днешен Южен Ирак. Символите се нанасяли върху прясно формувани глинени плочки с писец от тръстика, наречен стилус, след което плочките се изсушавали или изпичали. Писарите, които владеели това изкуство, били дълбоко уважавани.
Интересен е пътят на тези клинописни плочки от древния град Ниневия до музея в Котел. През 1876 г. Петър Матеев, българин от Котел, участва в археологическа експедиция в Близкия изток, ръководена от известния археолог Джордж Смит. Смит става известен с разчитането на „Епосът на Гилгамеш“, което потвърдило библейските разкази за Всемирния потоп. След среща с Петър Матеев в Цариград, те двамата поемат на експедиция, по време на която откриват редки хетски надписи.
Матеев успешно се завръща в Цариград след смъртта на Смит и дарява на музея в Котел ценните клинописни плочки. Неговият пътепис и автобиография са важни исторически документи, показващи българския принос в световната археология.
Археологическият музей в Бургас е отворен за посетители от понеделник до събота, от 9:00 до 17:00 часа. Всички жители и гости на града са поканени да се докоснат до този уникален исторически артефакт и наследството на двама бележити изследователи.