Сряда, 25 Дек 2024
    
Общество

Каква е причината да не се раздига масата довечера?

  24.12.2024 11:00  
Каква е причината да не се раздига масата довечера?

Бъдни вечер е традиция, която се спазва стриктно от всички българи. Колкото и да е чудно, тя се възприема от хората като една магична вечер, в която се случат тайнства, за които няма обяснение. Тогава цялото семейство се събира на трапезата с добри и светли мисли. 

Подготовката

В навечерието на Коледа млади и стари от семейството сядат на една маса, за да отбележат края на 40 дневния пост и да посрещнат Рождество Христово с топлина в сърцата. 

За да се случат всички добри неща, които си пожелаваме, в тази свята вечер трябва да се изпълнят някои задължителни условия и да се внимава да не се допускат грешки, за които ще поговорим по-късно.

С течение на годините хората са променили вижданията си по някои въпроси за живота, така са се променили частично и традициите, но в по-голямата си част те се спазват така, както в стари времена.

Тъй като 24 декември е последният ден от Коледните пости, на масата се нареждат само постни ястия. Техният брой трябва да е нечетен, а именно 7, 9 или 11. 

Ястията се приготвят възможно най-рано, за да могат стопаните рано да наредят трапезата за Бъдни вечер. Според вярванията, така кокошките ще снасят. 

Вечерята

Преди да започне вечерята, трапезата трябва да се прикади с тамян от най-възрастната жена в дома. В този обред се включва и най-възрастния мъж в къщата, който трябва да вдигне содената питка високо горе, за да не се отърват от плодородие през следващата година. След това я чупи и дава по едно парче на всеки на масата.

Всеки топи своето парче от питката в мед, разбъркан с чесън и орехи. Така се смята, че ще си заминат болестите.

Този, който намери парата в питката си, ще има голям късмет през цялата следваща година.

Ястията, които се сервират на масата, са направени от набъбващи храни като ориз, боб, нахут, жито, пише actualno.com. Вярва се, че тази тяхна способност ще повляе на берекета в семейството. Той също ще расте, както и тези храни увеличават обема си.

Трапезата

По време на вечерята никой няма право да става от трапезата. Смятало се, че така ще избяга късмета от къщата. Бедност ще обхване всички в дома. Единствено най-възрастният мъж от дома можел да става, но задължително трябва да върви приведен. Така житните класове на полето ще бъдат приведени от зърната. Годината ще е плодородна.

От масата могат да станат всички заедно, когато са приключили с вечерята.

В никакъв случай не се позволява да се прибира масата след вечеря. От дълбока древност хората смятали, че в тази нощ на гости идват мъртвите роднини. Оставяйки масата подредена, те ще могат на спойстиве да се нахранят и да пийнат, без да се притесняват от присъствието на живите. Точно заради това и входните врати били оставяни леко открехнати, за да влязат лесно мъртвите.

Бъдник

Днес е по-трудно да се спази тази традиция, но в миналото всички са били особено стрикни към нея. В огнището се слага голямо дърво – задължително дъб, който е отсечен непосредствено преди празника от момък за женене. Това дърво се носи от гората до огнището на рамо. Преди да се сложи в огнището, се миросва, след което се запалва.

Бъдникът трябва да гори цялата нощ. Със своята топлина и светлина Бъдникът символизира раждането на Исус и привлича мъртвите роднини в празничната нощ.

Гаси се с вино на сутринта. Стопаните правят кръстчета от частите, които не са изгорели, и се слагат на ралото за плодородие. Пепелта и тя символизира плодородието, затова се посипва по нивите или се използва за лечение на болести.