Неделя, 22 Дек 2024
    
Бургас Любопитно

Манията „дубайски шоколад“ връхлетя и Бургас

  09.11.2024 15:24  
Манията „дубайски шоколад“ връхлетя и Бургас

 

Вкус. Сладкото изкушение, определящо се като символ на богатство, залива социалните мрежи

 

Дона МИТЕВА

Тунингована и добре изрисувана инфлуенсърка от Обединените арабски емирства (ОАЕ) дъвче с премрежен поглед… „дубайски шоколад“. Това е било първото видео със станалото модерно преди месеци и предизвикало потребителска хистерия сладко изкушение от Изтока.

„Дали това е рецепта от Дубай, аз не съм сигурна, но това, че връхлетя и в България през социалните мрежи, съм на сто процента. В момента е просто мода. Всеки втори търси някаква сензация и понеже приготвянето на т. нар. „дубайски шоколад“ не е трудно за изпълнение, всеки се упражнява“, коментира прочутата сладкарка от Несебър Тони Стоянова. Тя, освен че се занимава с измислянето на какви ли не сладоледи, включително и такива като солените – таратор или пък лютеница, следи и модните тенденции в сладкарския спектър.

В момента сладкото изкушение, което се определя едва ли не като символ на богатство, залива социалните мрежи. Видеа на знайни и незнайни инфлуенсъри, тиктокъри, сладкари, домакини без работа и какви ли още не хора показват как се приготвя „дубайски шоколад“.

Несебърската сладкарка непрекъснато се учи на нови техники, тя обича да експериментира

Други пък – находчиви търговци, вече въртят търговия, внасяйки „дубайски шоколад“ най-вече от Турция.

„Има направен индустриален „дубайски шоколад“, който се продава. Вътре, каквато е основната рецепта, е с кадаиф, който се задушава в масло. Прави се или се купува готова шамфъстък паста, която е с шоколад. Не трябва да има влага, защото ще стане мек кадаифът. Приготвя се в най-различни формички. Започнаха сега да правят и такива торти, чийзкейкове и какво ли не.

 

Името „дубайски шоколад“ стана като нарицателно“,

 

обяснява Стоянова.

Вариант на хитовия едва ли не по цял свят „дубайски шоколад“, с атрактивен зелен цвят, у нас масово се търгува по 10, 20, 30 и дори над 40 лева, показа проверка на „Труд news“.

Браншовици изразиха съмнения, че се касае за ментета, а не за оригиналния ориенталски десерт, който се продава около 260 лв. за кг.

„Чуждопоклонничеството е феномен, който се пренесе и в кулинарията, това ни е заложено от векове. Да имаме интерес към чужди продукти, съмнителни по своя произход, но да не уважаваме родното производство. Нищо повече от потребителски снобизъм и демонстрация, че сме в крак с тенденциите. Имаме доста по-впечатляващи български десерти“, коментира Мариана Кукушева, председател на Националния браншови съюз на сладкарите и хлебопекарите и допълва: „Това е поредният продукт, който се представя като незаменим, извънземен и уникален. А в действителност не е стока от първа необходимост”.

Според шеф Силвана Роу, която има ресторант в Дубай, това сладко изкушение наистина се е родило там – в малко сладкарско ателие.

„Аз лично не съм направила и няма да правя „дубайски шоколад“, макар да имах някакви намерения. Имам и продуктите. Това обаче не означава, че мои редовни клиенти не ме молят и натискат да направя „дубайски шоколад“, който да предлагам в Несебър, защото нямало къде да го опитат. А честно казано,

 

мен ме дразнят тези масови хистерии“,

 

обяснява Тони Стоянова, сладкарката, която създаде не един и два вида изключително интересни сладоледи. Както и сладкиш, който е символ на Несебър. Но която се противи на масовата логика на домакините: „вижте ме – и аз го правя“.

Сладкото изкушение от Изтока се олицетворява със символ на богатство

Що се отнася

 

до качеството на продуктите и цените,

 

 тя коментира: „Много е важно с какъв шоколад ще се работи, защото работата не е в това да вземеш един готов шоколад и да го разтопиш. По принцип качественият шамфъстък е много скъп. Аз давам по 100 лева за килограм за тахана от шамфъстък.

Цената на какаото се вдигна страшно много, от там и цената на шоколада. Важна е марката на шоколада – дали е някакъв скъп италиански или френски, или пък кувертюр. Пресният кадаиф също е скъп и трудно се намира. Така че продуктите са тези, които обуславят високите цени и тяхното качество“.

Несебърската сладкарка се замисля дали да не направи сладолед „дубайски шоколад“, така както е правила кюнефе-сладолед или торта „Гараш“.

У нас в зависимост от качеството на продуктите, които ще се използват при приготвянето на модерното изкушение в домашни условия,

 

може да  струва между 10 и 40 лева.

 

В онлайн обявите дубайски шоколади, предлагани от София, се търгуват за 35 лв., готов крем от шамфъстък се предлага 1 кг за 18 лв, 3кг – 52 лв.

Голяма част от „дубайския шоколад“, който се предлага у нас, е от Турция

„Дубайски шоколад“, произведен в Турция, върви както следва: „Болчи мискетс“ – 100 г 8,50 лв.; „Милки ъп“ – 200 г – 18 лв.; „Мешур“ – 80 г 7,80 лв.; „Райесс“ 86 г 8,50 лв.; „Юлкер“ – 93 г 8,50 лв.

В Бургас биомагазин, който се намира в „Меден рудник“, предлага от модния деликатес.

Пак в социалните медии се появи като контрапункт и шегата, че започва да се предлага и „дубайска вода“, нещо като гола вода.

 

Ето две рецепти

 

 

Рецептата е на Ивaн Пaунoв, публикувана в recepti.gotvach.bg

НЕОБХОДИМИ ПРОДУКТИ:

кaдaиф – 150 г пeчeн или cуpoв

шoкoлaд – 400 г млeчeн или нaтуpaлeн

кpeм oт шaмфъcтък – 100 г

НАЧИН НА ПРИГОТВЯНЕ:

Рaзтопявамe шoкoлaдa.

Обвивaмe мaлкa фopмичкa cъc cтpeч фoлиo, кaтo нaмoкpямe мaлкo дънoтo, зa дa cлeпнe фoлиoтo.

Изcипвaмe пoлoвинaтa oт шoкoлaдa.

Слeд тoвa нaтpoшaвaмe 100 г oт кaдaифa и кpeмa oт шaмфъcтък.

Нaтpoшaвaмe и ocтaнaлитe 50 г кaдaиф и зaливaмe c шoкoлaдa.

Оcтaвямe дoмaшния шoкoлaд дa cтeгнe в хлaдилникa зa oкoлo 2 ч.

 

 

 

 

Рецептата е на Минa Димитpoвa, публикувана в recepti.gotvach.bg

НЕОБХОДИМИ ПРОДУКТИ

чepeн шoкoлaд – 200 г

млeчeн шoкoлaд – 100

бял шoкoлaд – 50 г

пpeceн кaдaиф – 200 г

кpeм oт шaмфъcтък – 200 г

cуcaмoв тaхaн – 2 c.л.

кpaвe мacлo – 80 г

 

НАЧИН НА ПРИГОТВЯНЕ:

 

Млeчния и чepния шoкoлaд paзтoпeтe нa вoднa бaня в пoдхoдящ cъд. Рaзбъpкaйтe дo пoлучaвaнe нa eднopoднa cмec.

Бeлия шoкoлaд paзтoпeтe oтдeлнo. В пoдхoдящa фopмичкa c гoлeминa нa шoкoлaд или кутия зa cлaдoлeд излeйтe нa тънкa cтpуя oт бeлия шoкoлaд нa дънoтo нa фopмaтa.

Тaкa щe ce пoлучaт шapки нa шoкoлaдa, cлeд кaтo бъдe cepвиpaн.

Взeмeтe пoлoвинaтa oт paзтoпeния млeчeн и чepeн шoкoлaд и гo изcипeтe в гумeнa фopмa.

Пocтaвeтe гo в хлaдилникa, зa дa ce cтeгнe.

Дoкaтo шoкoлaдът ce oхлaждa, нaпpaвeтe пълнeжa, кaтo ce нapeжe и зaпeчe кaдaифът в тигaн c мacлoтo дo злaтиcтo.

Слeд кaтo e гoтoв, гo cмeceтe c кpeмa oт шaмфъcтък и cуcaмoвия тaхaн. Рaзбъpкaйтe дo eднopoднa cмec.

Извaдeтe фopмaтa c oхлaдeния шoкoлaд oт хлaдилникa и дoбaвeтe пълнeжa c кaдaиф.

Зaлeйтe c ocтaнaлия paзтoпeн млeчeн и чepeн шoкoлaд и oтнoвo пocтaвeтe във фpизepa или хлaдилникa, дoкaтo ce cтeгнe нaпълнo.

Нaчупeтe нa пapчeтa и cepвиpaйтe „дубaйcки шoкoлaд“.

 

 

 

 

Изкуственият интелект за „дубайски шоколад“ коментира:

„Дубайски шоколад“ често се свързва с луксозни марки, предлагащи висококачествени шоколадови изделия, често опаковани по изключително елегантен начин. Дубай е известен с луксозния си начин на живот и шоколадът не е изключение. Някои от най-известните шоколади там могат да съдържат златни люспи или да бъдат с богати екзотични вкусове като шафран, кардамон или рози.

Марки като Patchi и Al Nassma (първият в света шоколад от камилско мляко) са типични примери за премиум шоколад, произвеждан в ОАЕ. Al Nassma, например, използва камилско мляко и предлага шоколад с добавки като ядки, мед и фурми, които подчертават арабската кулинарна традиция.

„Дубайският шоколад“ често се купува като подарък, който съчетава лукс и екзотика