Понеделник, 25 Nov 2024
    
Бургас Крими

С информираността случаите на домашно насилие скочиха двойно в Бургас

  25.11.2024 14:44  


Обяснение. Институциите твърдят, че жертвите са по-активни със сигнали

 

Георги РУСИНОВ

 

Двоен е ръста на случаите на домашно насилие в Бургас. Това стана ясно по време на съвместен брифинг с участието на ОДМВР-Бургас, Районен съд и Районна прокуратура – Бургас, Дирекция „Социално подпомагане“, Асоциация „Деметра“ и Зонта клуб.

Статистиката е тревожна, но обяснението на всички участници бе, че случаите са повече, защото жертвите на насилие са по-активни с подаването на сигнали. Към това се добавят и няколко законодателни промени и според институции това обяснява двойният ръст. Логичен е въпросът обаче тогава в предходни години колко случаи на насилие са оставали в зоната на здрача и не са били подавани сигнали за тях.

Пръв думата взе комисар Марин Димитров, началник на КАТ-Бургас и „Охранителна полиция“. Той обясни, че ролята на полицията в разрешаването на проблема с домашното насилие е изключително важна, тъй като това е единственият държавен орган, който чрез своите служители – полицаите, са на терен, са първите, които имат пряк контакт с жертви на домашно насилие и извършителите.

„Полицаите разполагат с възможност да предоставят протокол за предупреждение, който би трябвало да изиграе възпираща роля относно агресивната страна. Подобни предупредителни протоколи в комбинация с усилената превантивна дейност на колегите от Асоциация „Деметра“ би трябвало да доведе до намаление на случаите с домашно насилие, но това невинаги е така. Наблюдава се тенденция за увеличаване, което отдаваме на широкото дискутиране на проблема от гражданското общество и медиите. От тук и провокирането на потенциалните жертви да търсят помощ, да се изправят срещу насилието“, обясни той.

Потвърждение за това са статистическите данни, които той изнесе по време на брифинга. За цялата 2023-а, са били образувани 239 досъдебни производства, а до октомври тази година са 499. Отбелязва се почти двойно увеличение.

„За периода до 31.10.2024-а на територията на ОДМВР-Бургас са регистрирани и се осъществява контрол по общо 341 заповеди за защита по Закона за домашното насилие. За същия период през 2023-а са 282 заповеди, а през цялата 2023-а – 346. За причинена телесна повреда в условията на домашно насилие за 2023-а са образувани общо 142 досъдебни производства. За първите 10 месеца на 2023-а са 107, спрямо 375 за същия период на настоящата година. Има ръст и в извършените престъпления за закана. 41 са случаите за 2023-а, спрямо 72 за периода до 31.10.2024-а“, посочи комисар Димитров.

Запазват се цифрите по отношение на досъдебните производства образувани за неизпълнение или нарушение на заповедите за защита. Към 31.10.2024-а са 46, а спрямо същия период през 2023-а – 48.

„Интересни са и случаите на домашно насилие, при които при неизпълнение или нарушение на заповедта за защита, потърпевшите са задържани за срок до 24 часа. До 31 октомври тази година общият брой задържани са 418, а през 2023-а -173. Писмените сигнали подавани до Дирекция „Социално подпомагане“ за домашно насилие срещу непълнолетни лица са 55 до 31.10.2024-а, като за същия период през изминалата година са 35“, заяви той.

Комисар Димитров обяви и на кои телефони жертви на насилие могат да търсят помощ: 112, 116/111 – за деца, гореща линия за пострадали от насилие 0800 18 676, телефон на Националното бюро за правна защита – 0700 18 250.

„Като споменах, че имаме двойно увеличение на сигналите трябва да се отбележи, че се дължи на това, че хората вече имат по-голяма възможност при необходимост, пряка заплаха за тяхното здраве и живот в условия на домашно насилие, да могат да потърсят такава помощ. Няма го вече този страх, това притеснение. Проявява се голяма нетърпимост да бъдат поставени в такава среда, затова търсят институциите, които могат да им помогнат“, уточни комисарят и добави, че не е правена статистика кой пол е по-потърпевш, но със сигурност има и случаи на мъже, жертви на домашно насилие, макар жените да са били повече през 2023-а.

Основно случаите на домашно насилие са от битов характер между двойки, които живеят на семейни начала, или съпрузи и деца към възрастни родители.

„Конкретно за случая на „Гурко“ – възникнал е скандал от битов характер между лица, живеещи на семейни начала. По някакъв начин спор между тях се е разраснал, за да се стигне до там мъжът да използва хладно оръжие. По случая има досъдебно производство, което не приключило. Всичко се изяснява“, коментира началникът на КАТ и „Охранителна полиция“.

Административният ръководител на Районна прокуратура – Бургас прокурор Мария Маркова внесе важно допълнение, а именно, че след промяна в закона квалифициращият признак „системност“ беше премахнат.

„Това съответно доведе до увеличаване на броя на досъдебните производства. Системността изискваше към полицията да са били подадени поне 3 сигнала за домашно насилие“, каза тя.

В Районна прокуратура – Бургас от 1 януари до 20 ноември 2024-а са наблюдават 751 досъдебни производства, като 563 са новообразуваните. Има и 201 преписки, от които са образувани 60 производства, а 136 са с отказ за образуване на такова.

Маркова също коментира по-голямата активност на жертвите на насилие.

„Също така искам да кажа, че тази осведоменост, която медиите правите и отличното ни взаимодействие с МВР, „Социално подпомагане“ и неправителствения сектор даде една по-голяма смелост на пострадалите лица да се обръщат и да търсят помощ. Съществува механизъм за взаимодействие между тези институции и ние периодично се събираме и коментираме всеки един казус, за който вие ни питате, но заради следствената тайна няма как да изнасяме подробности. Ние правим така, че винаги тези пострадали лица, независимо от какъв пол са, да бъдат защитени по най-адекватния начин. Това са приоритетни дела, лицата задължително се задържат“, обясни административния ръководител на Районна прокуратура - Бургас.

Има го обаче и моментът на страх у жертвите, когато някое дело се проточи повече, не отрече прокурор Маркова:

„В повечето случаи се получава така, че когато едно пострадало лице е в зависимост от извършителя започват малко по малко да се отдръпват от страх, независимо, че им е оказана необходимата защита. Много често и децата биват въвличани в такива ситуации. Голяма част от образуваните 563 производства са внесени в съда със съответните обвинителни актове, но голяма част се и прекратяват именно от страх и съжаление в случая, когато насилникът е дете, а пострадалият – родител“.

Председателят на Районен съд – Бургас съдия Евгени Узунов на свой ред посочи колко важно е че точно сега преди празниците се провежда този брифинг.

„Знаем, че точно по време на празници обикновено този тип нарушения на закона се увеличава. Затова дейността, която вършим е изключително превантивна и се надявам в края на годината да се похвалим с по-малко дела от този характер“, каза той.

Магистратът заяви, че статистиката на Районния съд е малко по-различна от тази на Прокуратурата и Полицията, тъй като териториалната компетентност е различна. Отчете и промените в закона по повод случая „Дебора“.

„Знаете, че възникна един спор кога е налице съвместно съжителство и партньорство, което да бъде защитимо по този ред на закона. Бе въведен минимален срок от 3 месеца. Това дава възможност на много по-широк кръг пострадали да бъдат защитими по този начин“, уточни той.

От началото на годината досега има 192 граждански дела в Районен съд – Бургас, по които са постановени 153 заповеди за незабавна защита.

„От тези дела са решени 89. 42 са прекратени поради оттегляне на молби. Това според мен е плашещо и трябва взаимно да се борим срещу тази тенденция. Не бива да позволяваме повторно такива хора да се превръщат в жертви“, коментира съдията, визирайки посоченото и от прокурор Маркова оттегляне на жалби и показания срещу насилници, особено от родители към деца.

Има и 23 образувани дела за домашно насилие с телесни повреди. 19 от тях са приключени. За закани има 12 дела, всичките са решени, както  и тези за нарушени мерки и заповеди.

„За съжаление предвидените наказания дават възможност за избягване на наказателна отговорност с административно наказание при наличие на всички хипотези. И в по-голямата си част са такива. Ние имаме 17 споразумения и 1 ефективна присъда. Факт е, че извършителите на тези престъпления в по-голямата си част не са извършвали други престъпления, или да са в условията на изпитателен срок за осъждане по други престъпления. Това е повод да настояваме за промяна в тази насока. Имаме механизми, работни групи ,така че ще предлагаме и по-тежка санкция, такава каквато е в Европейския съюз“, категоричен бе съдия Узунов.

От Дирекция „Социално подпомагане“ също отчетоха доброто взаимодействие между различните институции що се отнася до случаи на домашно насилие. Сигналите при тях били най-различни, но на всеки се реагира и предприемат действия. Дирекцията разполага с два кризисни центъра за настаняване на жертви на насилие. Единият е с капацитет 12 места, другият – 8. Има и изцяло такъв за деца в Средец с капацитет 8 места.

61 са сигналите към дирекцията като повечето са за деца 38, срещу 23 за жени пострадали при домашно насилие. От „Социално подпомагане“ също отчетоха ръста на случаите.

16 деца и майки пък са преминали през кризисния център на Асоциация „Деметра“ отчете директорът Искра Делчева. 140 общо пък са потърсили подкрепа от тях посочи управителят Ана Буриева. Престоят в центъра е до 6 месеца, но може да бъде увеличаван, обясниха от „Деметра“.

На брифинга присъстваха и президентът на Зонта клуб Надя Желева и колежката й Диана Иванова. Те запознаха участниците с кампанията си „Аз съм Рада“, с която целят по-голяма информираност за случаите на домашно насилие и повече жертви да потърсят помощ.