Дона МИТЕВА
Рибарството е част от споделеното море. Опазването на рибните ресурси също. А двата фактора са взаимно зависими. Затова и въпросът за траленето е много сериозен и колкото и странно да е, но има пряка връзка с ресурсите. По време на наскоро проведената кръгла маса „Граница или врата“, бившият дългогодишен директор на Пристанище Бургас Диян Димов сподели факта, че забраната за тралене и улов на паламуд през размножителния период, която е въведена в съседна Турция, се отразява положително на популацията на вида. Доказателство за това е богатият улов на тази риба през последните месеци
Промените в европейското законодателство от миналата година казват, че всички риболовни кораби трябва да са оборудвани с устройство, позволяващо тяхното идентифициране. Проблемът за нашите риболовци е в това, че по същото това европейско законодателство като кораби се водят и лодките, дори и най-малките, които също трябва да се снабдят с такова устройство.
По данни от тази година у нас има регистрирани 1954 риболовни кораба.
Що се отнася до рибните запаси, доц. д-р Ваня Стамова от Бургаския свободен университет коментира: „За калкана се извършват много изследвания, защото той е в свръхексплоатация. Писията също е в свръхексплоатация.
В Черно море живеят над 125 вида риба, но само около 26 вида са тези, които са значими и ние ядем“.
През следващите четири години България ще може да извършва годишен улов на калкан в размер на 82,5 тона, което е с 10% повече спрямо досегашното разрешено количество, съобщават от Земеделското министерство. Същата квота е определена и за Румъния, като до момента двете държави имаха разрешен улов по 75 тона годишно. Това стана ясно по време на 47-ата годишна среща на Генералната комисия по рибарство за Средиземно море (ГКРСМ) в Рим.
Постигнатото увеличение е второто по ред за последните пет години и е в отговор на дългогодишното прилагане на мерки за опазване на вида. Целта е да се създаде стимул за операторите в сектора на рибарството да продължат да полагат усилия за постигане ниво на риболов, съответстващо на максималния устойчив улов.