Сряда, 15 Яну 2025
    
Култура

Таня Коритарова: “Изчезващите” не е просто фотографски проект, а кауза

  11.12.2024 20:37  
Таня Коритарова: “Изчезващите” не е просто фотографски проект, а кауза

Вдъхновение: Как един от героите на документалната поредица може да накара две немски туристки да си купят чипровски килим

 

Магдалена Динева

 

Изложбата „Изчезващите“ в Културен център „Морско казино“ представи на вниманието на жители и гости на Бургас историите на 18 личности, упражняващи най-разнообразни занаяти, битуващи в съвременния свят като „изчезващи“.

 

Фотографът Таня Коритарова, един от двигателите на документалната поредица, заедно с Йонко Русев и операторите Надежда Бакалова и Тодор Цонев, застана пред репортер на „Черноморски фар“ и разтвори книгата на спомените, като се спря на 2021 година – тогава, когато е поставено началото на проекта.

 

„Всички от екипа сме професионалисти в сферата си. След пандемията копнеехме по нещо ново, различно и далечно от чисто комерсиалните ангажименти, които всеки от нас имаше. Всичко започна някак на шега“, сподели Таня Коритарова.

 

А на въпроса как са успели да открият героите на „Изчезващите“, тя обобщи отговора по следния начин: „Когато има желание, има и начин“. „Героите на изложбата сме ги откривали с доста търсене. От една страна, чрез социалните мрежи, а от друга – чрез звънене в читалища от цяла България“, каза Таня. И изказа своите искрени адмирации към читалищните общности от страната, защото според нея те са, които спомагат за съхраняването на традициите, в частност на занаятите, и са инициатори на много различни културни събития.

 

„Този проект се превърна за всички ни в кауза. Искаме тези занаяти да бъдат върнати в училищата и да могат деца, и не само, да ги опознават и свободно да ги практикуват“, категорична е Таня. А от екипа правят всичко възможно, за да представят на подрастващите богатствата на България. Доказателство за това са както организираната от тях работилница в основно училище в Пловдив, така и инициативата “Уикенд на изчезващите занаяти” отново в „града под тепетата“, където всеки е имал свободен достъп до разнообразни занаяти на едно място.

 

„Майсторите ги обединява фактът, че горят в това, което правят“, така определи героите на „Изчезващите“ фотографът. „Повечето от тях са възприели занаята в семейството си, от техни баби, и ги предават на своите деца. Това, с което ми направиха впечатление, е, че са изключително зазимени и мъдри. Вероятно занаятите, които практикуват, са отговорни за това“, добави Таня.

 

И насочи фокуса към една неблагоприятна тенденция: „Голяма част от майсторите обикалят из България и посещават различи фестивали. Готови са да обучават всеки желаещ, но на новите поколения много бързо им омръзва всичко, а също им липсва и постоянство“.

 

Но все пак има хора, у които се поражда вдъхновение, дори и след косвен досег с творчеството на занаятчиите. „Докато подреждах изложбата „Изчезващите“ в Пловдив, деня преди официалното й откриване, две немски туристки дойдоха и разгледаха фотографиите. Останаха изключително впечатлени. По-късно разбрах, че са намерили жената, която произвежда килими - тя е от Чипровци, но има ателие и в София. Та, открили са я в София, купили са си чипровски килим и са си го занесли в Германия“, разказа фотографът.

 

Изложбата „Изчезващите“ гостува за първи път в Бургас, но е представяна по-рано в Пловдив и в Стара Загора. Занаятите, които можете да видите, са: дървостугарство, дърворезба, мандраджийство, плъстене с вълна, изработка на гайда, яхнаджийство, килимарство, грънчарство, рибарство, калоферска совалкова дантела, ковачество, ножарство, кошничарство, бакърджийство, кожарство, тюфекчийство, градинарство, тъкане на колани "на кори".