Понеделник, 13 Яну 2025
    
Бургас

Д-р Лорис Мануелян: Благодарен съм на своите родители, че са избрали да се заселят тук

  12.12.2024 15:07  
Д-р Лорис Мануелян: Благодарен съм на своите родители, че са избрали да се заселят тук

Георги РУСИНОВ

 

Д-р Лорис Мануелян е светило в медицината на Бургас. Той е една от тези всестранно развити личности, които въпреки сериозното си присъствие като лекар и политик, д-р Мануелян е и текстописец и музикант. Показвал е таланта си многократно, а по пътя на изкуството сега е поел и синът му Самуел. Бившият заместник-кмет ще бъде удостоен с почетно гражданство на днешния празник на Бургас – Никулден.

„За мен дойде почти неочаквано тази номинация за почетен гражданин на Бургас. Разбира се, че се зарадвах и почувствах поласкан, защото това е една много голяма чест. Още повече, че и доста бургазлии застанаха зад гърба ми. Така че го приех като нещо хубаво и като един венец в края на кариерата ми“, заяви той пред репортер на „Черноморски фар“.

В началото е искал да стане учител, а в последствие и адвокат, което е обяснимо с това, че това са професиите на майка му и баща му.

„Баща ми ме посъветва да се насоча към медицината. Разбира се, имах и към изкуствата определени желания, които обаче не ми се случиха. Исках да се занимавам с кинорежисура, но за съжаление се оказа тогава, че в България местата са 1-2. Можеше да се каже, че предварително бяха определени хората, които да се обучават в тази сфера“, каза той.

От музиката и поезията никога не се е откъсвал.

„И даже съм казвал, че ако на ден не си отдам поне 1-2 часа на музиката и поне 1 час на смях, аз много бързо ще умра“, с усмивка сподели д-р Мануелян.

Кога обаче намира време в забързания си график за всичко това?

„Откровено казано аз съм свикнал на много динамичен живот. Откакто се помня, съм работил най-малко на две места. Имал съм много други занимания като хобита. Едното винаги е допълвало другото. За мен нещата, с които съм се занимавал, свързани с обществената дейност и изкуствата, са ме разтоварвали от иначе тежкото ежедневие на лекар“, уточни бившият заместник-кмет.

Радостен е и от прогреса, който Бургас бележи в здравеопазването.

„Аз имах шанса да наблюдавам здравеопазването и от паважа, и от камбанарията. Познавам го достатъчно добре. Виждам и отчитам позитивната динамика. Но същевременно си мисля, че има още много неща, които трябва да се коригират. Много още трябва да се работи върху законодателството и върху чисто организационните проблеми“, убеден е д-р Мануелян и поясни, че общо взето почти всички закони, които са свързани със здравеопазването, трябва да бъдат преразгледани, допълнени, а на някои места дори и променени:

„Това е Законът за здравното осигуряване, за съсловните организации, Законът за здравето и най-вече Законът за лечебните заведения. Тук все още като че ли няма една обединена стратегия, която да работи в тази насока, а нещата са оставени на естествения и малко хаотичен пазар. Т.е. пазарните механизми действат върху здравеопазването, както действат върху търговията. Здравеопазване и образование трябва да бъдат поставяни на друга – по-висока платформа, не заради друго, а по простата причина, че те са надстройката на обществото“.

Че от много време градът е имал потенциал за развитие на здравеопазването, той е категоричен.

„За съжаление нямаше хора, които да му дадат шанс да се развие. Сега обаче след като се появи Факултетът по здравеопазване, Бургас стана медицински университетски град. Няколко от болниците също станаха университетски, което задължително изисква повишаване на нивото до европейски стандарти“, посочи той.

Първите стъпки в медицината винаги ще са незабравими за него.

„Когато нямаш опит и правиш неща за пръв път, си в стресово състояние, но ефектът винаги може да те изненада. Никога не съм забравял и когато бях заместник-кмет на Бургас, че има много тясна връзка между социалния статус и здравния статус. Това е нещо, на което в България трябва да се обърне особено голямо внимание. Обикновено именно социалният статус е важен фактор за подобряване на здравето. И по отношение на профилактиката на много заболявания, и по отношение на лечението и възстановяването на пациентите. Затова в света съществува едно понятие, което се нарича „медико-социални грижи“, сподели д-р Мануелян.

Убеден е, че основите за това са поставени в Бургас още, когато е заместник-кмет по здравеопазване, спорт и социални услуги. Той добави, че в Бургас тогава, начело с кмета Димитър Николов, са реализирани няколко проекта на местно ниво, превърнали се след това в национални, като здравния асистент.

„Благодарен съм на своите родители и прародители, че са избрали Бургас да се заселят. Където сът се пръкнал и аз, където взех своето образование, направих семейство, родиха ми се деца. И си мисля, че това е градът и мястото, о където никога не мога да се откъсна“, каза той.