Вторник, 14 Яну 2025
    
Бургас Крими

Бургазлии се опариха сериозно от финансовата пирамида BETL

  14.12.2024 16:11  
Бургазлии се опариха сериозно от финансовата пирамида BETL

Официално. Нито една жалба не е постъпила в „Икономическа полиция“ към ОДМВР - Бургас

 

Георги РУСИНОВ

 

Бургазлии също са сред опарилите се сериозно от финансовата пирамида BETL. Официално обаче в „Икономическа полиция“ към ОДМВР - Бургас не е постъпила нито една жалба, съобщиха от пресцентъра на дирекцията за „Черноморски фар“. Над 20 обаче вече са получените сигнали в МВР в национален мащаб. Това потвърди вътрешният министър Атанас Илков.

От няколко дни гърми огромен скандал около легалността и прозрачността, с която регистрираната в Лондон компания Blue Electric Technology Limited (BETL) оперира. Схемата с инвестиции за преносими зарядни станции за мобилни телефони включва криптовалути и обещания за бързи печалби, на които десетки хиляди българи са се вързали. Данните показват, че за последните месеци около 50 000 души са направили значителни транзакции чрез BETL. Оказва се обаче, че инвеститорите, очакващи бързите и лесни пари по-често ги губят – в много случаи това са спестявания, включително и на цели семейства.

По думите на директора на НАП Румен Спецов първо се проверяват юридическите лица, физическите лица - български граждани.

 

На косъм от загубата

 

Бургазлийка разказа пред „Черноморски фар“ за опита си с финансовата пирамида, която е можела да завлече семейството ѝ с хиляди левове. Жената, пожелала анонимност, разкри, че е била поканена да се включи в схемата BETL от приятелка, която ѝ предложила „лесна печалба“.

„Тя ме попита дали искам да изкарвам по 2000 лв. на месец без да правя нищо. Естествено, веднага се заинтересувах“, сподели жената.

Когато поискала повече информация, приятелката я уверила, че всичко е напълно легално.

„Каза ми, че дори много военни участват. Това ме озадачи и реших да проуча“, уточни тя.

Приятелката ѝ обяснила, че за да започне, трябва да инвестира 2500 лева, които ще си възвърне за 32 дни.

„Трябваше да се включа в Телеграм група и всяка вечер след 19:00 часа да харесвам съобщения на профили, които всъщност бяха роботи. Дават ти допълнителни точки, ако качваш постове в социалните мрежи с неща като: „Благодарение на BETL купих обувки за детето си“, и снимаш покупката“, обясни бургазлийката.

Според схемата 100 точки се равнявали на 100 долара, но най-голямата печалба идвала от привличането на нови участници.

„Колкото повече хора вкарваш, толкова повече печелиш. Стартовата инвестиция беше 560 долара за първо ниво, после 1200 долара за второ, и така нагоре“, продължи жената.

Тя била на крачка от това да вложи семейните спестявания.

„Щях да използвам спестяванията на детето и да вляза с 5000 лева. Съпругът ми беше против, но виждаше, че много от нашите приятели се включиха, и остави решението на мен“, каза още бургазлийката.

Въпреки първоначалния ентусиазъм, тя се усъмнила след разговор с близка в чужбина, която ѝ обяснила рисковете.

„Приятелката ми, която се занимава с криптовалути, ме предупреди да не рискувам. След няколко дни проучвания реших да запазя парите си“, заяви тя.

Жената разкри, че много от нейните познати вече са пострадали финансово.

„Няколко семейства в обкръжението ми са загубили над 20 000 лева. Радвам се, че не се поддадох на този натиск“, облекчено каза нашата читателка.

Историята на нашата читателка не е единствена. Други също признават, макар и с неудобство, че са станали част от схемата BETL. Някои, които са се включили по-рано признават, че са направили печалби. За повечето обаче това не е така.

 

Как работи схемата

 

BETL се рекламира като компания, предоставяща услуги в сферата на „мобилната енергия“, но разследвания разкриват липса на реална дейност. Финансовите отчети за 2024-а показват липса на търговска дейност.

Основно привличането на участници става чрез регистрация и препоръки в Телеграм. След това новите жертви са насочени да закупят криптовалута, като най-често това е Tether, и да я изпращат към анонимни криптопортфейли. Заради работата си с криптовалути, предпочитано приложение е Revolut.

Изключително агресивно BETL се рекламира в социалните мрежи и това често е причината участниците в пирамидата да не са запознати с реалните операции на компанията, а вместо това да се подлъгват от обещания за високи и бързи възвръщаемости на инвестициите си.

Насърчава се усилено и привличането на все повече нови и нови инвеститори като на привлеклите ги се предоставя комисионна. Стотици попаднали в пирамидата обаче споделят, че ако не активни или са опитвали да изтеглят парите си, се оказвали блокирани под предлог, че не спазват „общите условия“.

По данни на БНТ за последните 6 месеца българите са инвестирали около 80 млн. долара.

 

Пирамидата

 

Финансовата схема BETL предлага няколко различни „нива на инвестиция“, които се рекламират като изключително доходоносни. В таблицата, използвана за привличане на нови участници, до която имат достъп само участниците в частния Телеграм канал, са описани сумите за „вход“, очаквания дневен доход и прогнозния месечен приход (при 22 работни дни). Ето как изглежда структурата на нивата:

Star 3: Инвестиция от 540 USD, с обещан дневен доход от 20 USD и месечен доход от 440 USD.

Star 4: Входна сума от 1200 USD, с дневен приход от 45 USD и месечен доход от 990 USD.

Star 5: Начална инвестиция от 2700 USD, с дневна печалба от 102 USD и месечен доход от 2244 USD.

Star 6: Вложение от 4700 USD, с дневен доход от 175 USD и месечен приход от 3850 USD.

Star 7: Инвестиция от 9000 USD, с обещани 340 USD дневно и месечен доход от 7480 USD.

Star 8: Входна сума от 15 000 USD, с дневна печалба от 575 USD и месечен доход от 12 650 USD.

Star 9: Най-високото ниво на участие, с инвестиция от 27 000 USD, обещава дневен доход от 1040 USD и месечен приход от 22 880 USD.

Дивидентите са фиксирани и се изплащат в криптовалутата USDT, която върви с курса на щатския долар. За всяко теглене се удържа 18% такса, като след това криптовалутата може да се конвертира в евро или лев. Участниците могат да получават дивиденти в рамките на две години, като срокът започва да тече от последното закупено „оборудване“.

 

Продължава ли измамата под друго име?

 

Преди дни и след като скандалът придоби все по-голям мащаб стана ясно, че компанията е преименувала името на Фейсбук групата си от „BETL България“ на „PowerPal България“. Преглед в групата показва, че е създадена още през 2013-а година с името „Мечтан дом 8“, а през април тази година получава името на BETL. Това е редовна практика в социалните мрежи – да се взимат вече разработени и с много потребители страници и групи. Често това става чрез хакване и кражба. Предприемачи обаче от доста време въртят именно такъв бизнес – създаване на големи групи и страници с цел продажба на някой друг, който приема всичките участници, но вече започва да рекламира своя бранд.

Всъщност запознати в киберсредите споделят, че в тъмните дебри на интернет има цели страници, на които човек може да закупи готови идеи за най-различни измамни схеми, които след това се пускат официално със силно присъствие в социалните мрежи и мобилните приложения за комуникация с цел „лов на шарани“.