Калуди Германов
На небосклона на изкуството през 2024 година в град Бургас публиката успя да се наслади на много звезди. Някои от тях изгряваха за кратко и падаха, но други несъмнено оставиха траен отпечатък в съзнанието на публиката. Градът пулсира с творческа енергия, която събира артисти, музиканти и любители на изкуството от цяла България и чужбина. От изискани театрални постановки до впечатляващи музикални фестивали, културният календар на Бургас през 2024 година предложи незабравими преживявания. С идването на коледните празници и посрещането на новата година няма как да не направим ретроспекция на най-вълнуващите културни случвания в града през изминалата година.
СЕДМИ ФЕСТИВАЛ НА ИЗКУСТВАТА „ПОРТ ПРИМ АРТ ФЕСТ“
За седма година фестивалът ПОРТ ПРИМ АРТ ФЕСТ води в града ни изключителни артисти от цялата страна, които горят в изкуствата, които създават. Между 2 и 5 октомври светът на визуалните изкуства, киното, литературата, театърът и музиката заблестя в невероятна синергия и запозна бургаската публика с творчеството на Яна Борисова, Иво Сиромахов, Стефан Божков, Георги Тошев, Малък градски театър „Зад канала“ и не само…
ИЗЛОЖБАТА ЗА 85-ГОДИШНИЯ ЮБИЛЕЙ НА РАЙНА РАЧЕВА
На 16 декември галерия „АтелиеR“ бе домакин на юбилейната изложба на Бургаската художничка Райна Рачева. С каталог на творчеството ѝ, селекция от изключителни платна, сантиментални изненади и емоционални срещи премина вечерта в препълнената зала на галерията.
ГАЛАВЕЧЕР НА ЛАУРЕАТИТЕ В ИЗКУСТВАТА
Първата по рода си в Бургас „Галавечер на лауреатите в изкуствата“ е сред новите събития в културния ни календар. Събитието има мисията да отдаде повторно признание на бургаските таланти. Под режисурата на Тони Минасян на сцената на Културен дом НХК оживя спектакъл, симбиоза между литература, спортни и съвременни танци, джаз, поп, народна и класическа музика, пантомима и куклено изкуство, показвайки на публиката успехите на бургаските лауреати.
ДЕВЕТО ИЗДАНИЕ НА BURGAS INTERNATIONAL FILM FESTIVAL
Фестивалите за изкуство почти винаги са необикновено случване. Филмовите фестивали обаче носят по-различно усещане. За кратък период от време те те пренасят в други светове, запознават те с невероятни личности и създават платформа за обсъждане на важни за обществото теми. BIFF 2024 несъмнено беше перлата в короната на кино-събитията тази година в Бургас и отново затвърди позицията си като един от водещите филмови форуми в страната. Невероятни филмови селекции, разговори с актьори, режисьори и дейци на изкуствата, гости от други страни, стихийни срещи – всичко това е част от атмосферата, която се усещаше в Бургас от 19 до 25 юли 2024 година, по време на фестивала.
ПРЕМИЕРАТА НА ФИЛМА „СВАТБА“
На 10 ноември в салона на НХК Бургас новият български филм СВАТБА изживя своята премиера пред бургаската публика. Пълна зала посрещна, а бурни аплодисменти изпратиха актьорите Ралица Стоянова и Радослав Владиславов и режисьорката Магдалена Ралчева, които бяха специални гости на премиерата.
Невероятната актьорска игра, ефирната и изпипана режисьорска и операторска работа и забележителни декори, изградени в сърцето на Родопа планина, разчувстват зрителя и го потапят в света на Хайтов по един необикновен и магичен начин.
РОК ОПЕРАТА „ИСУС ХРИСТОС СУПЕРЗВЕЗДА“ НА ОПЕРА – ПЛОВДИВ
Всеки, който беше в Летния театър на 17 септември тази година, остана без дъх от това дългоочаквано сценично случване в Бургас. Веселка Кунчева пренася историята за последните дни на Исус и неговия сблъсък с Юда Искариотски в едно мрачно постапокалиптично бъдеще с мътна вяра и срив на морала, в което обезвереното човечество търси отново своя Месия. Авангардната сценография, бруталните костюми и емоционалната хореография, преплетена с музиката на Андрю Лойд Уебър замислиха, озадачиха и дори разплакаха публиката и доказаха, че Опера – Пловдив е несравнима с работата си в културния живот на страната ни.
ПОСТАНОВКАТА „РОМЕО И ЖУЛИЕТА“ НА ДТ „АДРИАНА БУДЕВСКА“ – БУРГАС
Спектакълът на Лилия Абаджиева е копнеж. Копнеж за напускането на реалността и отвеждането на душата отвъд оковите на тленното и ограниченията на материалното. През болезнени паралели като красивото и грозното, трагичното и комичното, личното и социалното, Лилия Абаджиева вплита в представлението най-искрените желания на човека и ги обгръща в красивата обвивка на емоционалното им съпреживяване, което обаче остава единственият начин те да бъдат живи, но не и реални. След финалните аплодисменти зрителят разбира, че всичко, за което е мечтал, е да промени битието.
ПОСТАНОВКАТА „ПОРТРЕТЪТ НА ДОРИАН ГРЕЙ“ НА ДТ „РАЧО СТОЯНОВ“ – ГАБРОВО
Емоцията от това представление и почти сравнима с тази от ИСУС ХРИСТОС СУПЕРЗЕЗДА, но това е органично свързване, в контекста на това, че по двете продукции е работила невероятната Веселка Кунчева. Тази театрална постановка, която несъмнено е театър в най-искрената му форма, буди у зрителя емоции и въпроси, които може би той самият се страхува да си зададе. Но в цялата режисура и драматургия са закодирани и отговорите, които той търси. Сюрреалистичният свят в представлението подтиква човека да съпреживее трудностите на героите и да съзерцае собствената си душа в откриването на най-ценните неща.
Бургас е място, което оставя следи – не само с красивите си морски залези, но и с душата, която излъчва от всяко културно събитие. Тук изкуството не просто съществува, а оживява, свързвайки хората чрез емоции, цветове и звуци.
Не пропускайте и невероятните събития, които предстоят през 2025 година, сред които премиерният филм БОЛЕРО за живота на композитора Равел на 8 януари в НХК, филмът МАЙСТОРА И МАРГАРИТА на 9 януари в НХК, филмът „Мистър Азнавур“ на 11 януари в НХК, представлението КОПРИНА на 13 януари. Към предстоящите събития за новата 2025 и онова, което си струва да се види е големия солов концерт на Монах Авел
Монах Авел (със светско име Антон Шчулкин) е сензация в социалните мрежи и дигиталните видеоплатформи. В YouТube има 360 000 абонати, близо 60 000 000 гледания, като някои от изпълненията му, например Chi Mai от Енио Мориконе, е гледано близо 5 000 000 пъти. Концертът е на 16 януари.
Другото събитие, което не би следвало да се пропусне е операта-мюзикъл „Калас и Онасис“
Вдъхновен е от необикновения живот и любовта между оперната дива Мария Калас и корабния магнат Аристотел Онасис. Сюжетът е изграден върху действителни факти.
В спектакъла има силни страсти, повлияни от древногръцката драма, Неслучайно е така, защото композиторът Христос Папагеоргиу, живеещ в САШ, е грък Той посвещава близо 6 години на създаването на опера-мюзикъла.
В "Калас и Онасис" се използва 3D мапинг – яхтата "Кристина" се превръща в зала, стая, офис, сцена и отново в яхта. По този начин не се сменят картини по време на действието. Така спектакълът не е много дълъг и не е скучен за публиката.
В образа на Калас влиза Ева Перчемлиева, а Мариос Андреу се превъплъщава в Онасис. Режисьор е Петко Бонев.
Спектакълът ще е на 27 януари в залата на НХК.