Дона МИТЕВА
„Приоритетите ни са много, но не знаем какви пари ще имаме. Нищо не може да се каже докато не се приеме републиканският бюджет. Увеличението на такса смет е 10% е заради минималната работна заплата. Други увеличения нямаме.
А като вдигнем минималното заплащане, трябва да увеличим и на началниците им. Някъде около 200 хиляди лева ще ни коства това и ние сме длъжни да ги предвидим в нашите бюджети, които не се знае кога ще бъдат приети“, коментира кметът Жельо Вардунски и подчертава, че практиката да се оперира с 1/12 от стария бюджет никак не е добра.
„Миналата година имахме допълнително гласувани средства от държавата за капиталови разходи. Ето, вчера ни пускат субсидии, но само половината. Не знаем какво да правим… От друга страна, ние трябва да си предвидим например в план-сметката за чистота увеличението на минималните работни заплати и на хората от администрацията. От там и тези, които не са на минимална работна заплата има и други хора, на които трябва да се вдигне заплатата, защото не може една чистачка с много стаж да взема повече пари от счетоводителката например. Сега от държавата казват, че само частниците вдигат минималната работна заплата, ние рано или късно също ще дадем увеличението. Затова то трябва да е предвидено в бюджета ни“.
От години се знае, че ще се променя изцяло философията на такса смет. Очаква се тя да стане по-справедлива, обоснована върху принципа: „замърсителят плаща“, припомня Вардунски.
„Чакаме някой да каже как точно ще се случват нещата. Лутаме се. Защото например в селата Константиново и Черни връх половината са виладжии. Те не са регистрирани при нас. Нали философията е: „замърсителят плаща“. Да, но как ще определим колко замърсителя са?“, разсъждава кметът.