Неделя, 02 Фев 2025
    
Бургас

Мода: Родители бранят децата си в съда от училищни наказания

  02.02.2025 12:12  
Мода: Родители бранят децата си в съда от училищни наказания

 

 

Дона МИТЕВА

15-годишни ученички се сбиха в бургаски мол през почивните дни. Инцидентът бе заснет във видео клип, който се разпространи мълниеносно в интернет пространството. Ясно се вижда как момичетата си разменят удари по лицето и главата и си крещят. Според информация битката е заради потник или тениска. Момичетата са установени и разпитани в присъствието на родителите. По неофициални данни те са от СУ „Епископ Константин Преславски“.

Главен инспектор Никола Тодоров, началник "Охранителна полиция" към Второ РПУ-Бургас коментира пред БНТ: "Случаят, който е предизвикал побоя, е вражда заради незаплатена тениска между две от момичетата и това е станало преди година и половина".

Светозар Янев, който е и ръководител на Регионалната асоциация на учебните психолози и педагози в Бургас и психолог в СУ „Епископ Константин Преславски“ коментира: „В момента не мога да коментирам, защото нямам достатъчно информация за случая. По принцип това е неприемливо деяние, което подлежи на обществено осъждане“. Директорът на училището Мартин Илиев бе категоричен: „Аз нямам официална информация от полицията и не мога да коментирам случая. Касае се за нещо, което е извън учебно време и не на територията на училището. Въпреки че деянието е извън рамките на училището, то поставя редица въпроси, които са свързани и с образователната система и комуникацията по оста ученик, училище, родител, общество.

Ден по-късно след тази случка в РУ – Приморско е получено съобщение за инцидент в село Ясна поляна, при който 17-годишен младеж от селото при конфликт е нанесъл два удара с юмрук в областта на главата на свой връстник от Приморско. Потърпевшият е с фрактура на носа и е откаран в „Шокова зала“ на УМБАЛ – Бургас. Настанен е за лечение. Извършителят на деянието е задържан за срок до 24 часа. Същият направил пълни самопризнания. От Регионалното управление на образованието в Бургас изясняват дали младежите са ученици, или са отпаднали, въпреки задължителността на образованието.

Тези два случая само от последните дни със сигурност могат да бъдат допълнени с още подобни от региона или от страната. Това навежда на мисълта за агресията в училищата и за чувството за безнаказаност, което все по-натрапчиво се шири сред младите хора. Оттам препраща и към появилите се идеи да се върне отново оценката за дисциплина, която преди години съществуваше. Както обикновено, мненията са поляризирани.

Излизайки извън рамките на конкретния случай с боя в мола директор Илиев коментира широкия дебат дали да има оценка за поведение в училище така: „Историята помни в миналото, че е имало такава оценка. В момента това се извежда като една от идеите за подобряване на училищната среда. Върви дискусия. Има много противоречиви мнения. Не е ясен самият механизъм – дали тази оценка ще служи за преминаване в следващ клас от страна на учениците, дали ще служи като форма на санкция. Всичко е в суров вид и ми е трудно да коментирам. Принципно трябва да се подобри образователната среда като взаимодействие между институциите и родителите“.

По думите на директора има много отговорни родители, които са преобладаващата част, които се грижат децата им да получат добро образование и ги възпитават в правилните модели.

 

Ученик изхвърля врата на тоалетната през прозорец

 

Случката е от бургаска гимназия, намираща се на оживена улица. Ядосан от ученик от дванадесети клас изтръгва вратата на тоалетна и я мята през прозореца от третия етаж. Чист късмет е това, че долу не са преминавали други ученици или случайни граждани. Разследва го полицията. Училищното ръководство налага санкция на извършителя. При една от срещите майката неистово защитава детето си, обвинявайки учителите, че ѝ губят времето. И изтъква, че през двата месеца след въпросната случка, докато се точи налагането на наказанието, синът ѝ не е направил нищо лошо. „Пък и какво толкова е станало като е хвърлил една врата в пристъп на гняв“, коментира тя.  Учителите едва ли не трябва да благодарят, че не е успял да убие някого.

Ролята на родителите и вероятната санкция – определяне на поведение коментира учителят по география и регионален председател на Синдиката на българските учители (СБУ) Константин Янков, който смята, че дисциплината в училище е под всякакво ниво в момента: „Не трябва да се въвежда оценка за поведение или дисциплина, а да се оптимизира процедурата за налагане на наказания на учениците.

Агресията сред подрастващите притесни гражданин, пише на кмета

Системата не работи и затова те се чувстват недосегаеми. Защото и за най-малкото наказание, примерно забележка, родителите тръгват да обжалват в съда и търсят неспазена процедура или друго, и тя пада. Освен това наказанието се налага два-три месеца след извършване на деянието. Минава се през тежка бюрократична процедура, включително с изслушване на представител от Агенцията за закрила на децата, психолози, родители – все едно се намираме на съдебен процес.

Самите наказания са с малка скала, защото до 16 години образованието е задължително и учениците не могат да бъдат изключвани. След 10 клас се явява другият проблем: преместването в друго училище е кауза пердута. Защото съществуват профили на обучение и трябва да се държат приравнителни изпити. Така преминаването на индивидуална форма на обучение си остава най-тежкото наказание“.