Магдалена Динева
„Стремежът ни беше да покажем, че Паметникът на свободата е част от живота на всеки българин“, сподели д-р Чавдар Ангелов, директор на Национален парк-музей „Шипка–Бузлуджа“, по време на откриването на гостуващата в Бургас изложба „90 години в 90 снимки. Паметник на свободата. Път във времето“.
На събитието присъства и д-р Иванка Делева, главен уредник на Историческата експозиция към Регионален исторически музей – Бургас, където се намира изложбата. Тя обясни, че на пръв поглед изложбата няма директна връзка с Бургас и неговото освобождение, но нейният замисъл е да свърже Освобождението на Бургас с участието на българите в Руско-турската освободителна война и, по-конкретно, с героизма на опълченците.
Д-р Ангелов разкри и бъдеща инициатива, с която се е заел Национален парк-музей „Шипка–Бузлуджа“. „През 2022 година проведохме изложба с название „Випуските на свободата“. Оказа се, че нашият парк-музей и Паметникът на свободата са единствените места, извън военното училище и военната академия, където са проведени 9 церемонии за присвояване на подофицерски звания на български офицери. Шест от тях са на Паметника на свободата, а три – на Шейново и връх Бузлуджа“, сподели той. Според него в България няма друго цивилно място, което да бъде толкова ясно припознато от военните.
Д-р Ангелов изрази намерението си след ремонта на Паметника на свободата да предложи на Министерството на отбраната да възобнови тази традиция. „Последната такава церемония беше през 1991 година“, отбеляза той.
Що се отнася до ремонта на Паметника, д-р Ангелов категорично отхвърли спекулациите, че съществува опасност от покушение срещу него. „Това, което предстои да бъде направено е паметникът на бъде ремонтиран“, уточни той. Изборът на изпълнител предстои, а д-р Ангелов изрази надежда, че тази година проектът ще бъде възложен и ремонтът ще започне.