На 23 февруари 1893 г. Рудолф Дизел получава германски патент за създадения от него двигател (наречен на неговото име дизелов). Дизеловият двигател е бутален двигател с вътрешно горене, работещ с дизелово гориво. Макар да са съществували идеи за построяването на подобен двигател и от други автори, само Дизел е успял да прозре високата ефективност на топлинния процес при самозапалване при висока компресия на въздуха в цилиндъра.
След неуспеха с въглищния прах, през 1897 г., след дълги опити и многобройни неудачи, Дизел създава един експериментален масивен двигател работещ с течни горива. При тегло 5 тона, мощност 20 конски сили и 172 оборота в минута, двигателят е доказал по-висок КПД от съществуващите по това време двигатели. Освен работа с по-тежки течни горива, по-късно се възприема идеята за използване на растително (фъстъчено) масло като гориво.
Китай окупира Тибет
На тази дата през 1910 г. китайските войски окупират Тибет. В различни периоди от историята Тибет е независима държава, част от Монголската империя или васална област на Китай. От 1950 г. е присъединена към КНР заедно с още няколко провинции. Традиционните граници на Тибет обхващат историческите области У Цанг, Кам и Амдо, а Тибетският автономен регион (ТАР) заема по-малко от половината от историческите земи на областта. Населението на ТАР съставлява едва трета от населението на Тибет. Столица и най-голям град на Тибет е Лхаса.
Към първата половина на 8 век в Тибет възниква държава. Разпространява се будизмът. През по-голямата част от Средновековието страната е под културното и политическото влияние на Китай. В края на 19 век Тибет е обект на спорове между Китай и Британската империя. Китайските войски го напускат през 1911, с което той се превръща в де факто независима държава, но остава юридически непризнат от нито една друга държава, а политическите и икономическите му контакти с външния свят са изключително ограничени. Китайската народна република изпраща войски в Тибет през 1949, след като побеждава Националистически Китай в гражданската война.
Издигане на знамето на Иво Джима
На тази дата е заснета снимката „Издигане на знамето на Иво Джима“ - историческа фотография от Втората световна война. Заснета е от военния кореспондент на Associated Press Джо Розентал.Запечатала е повторното издигане на Държавния флаг на САЩ на най-високата точка на остров Иво Джима – планината Сурибачи, от петима морски пехотинци и медик от ВМС на САЩ на 23 февруари 1945 г., по време на битката за Иво Джима, която е сред най-кръвопролитните битки по време на регионалната Тихоокеанска война.
Впоследствие се нарежда в САЩ сред най-знаменателните и разпознаваеми снимки от войната, а също и сред най-възпроизвежданите снимки в историята. За тази си снимка Розентал още същата година е награден с наградата „Пулицър“. Иво Джима е първата японска територия, над която се е развял американски флаг.
Още събития на 23 февруари:
1899 г – роден е немският писател Ерих Кестнер („Антон и Точица“, „Хвърчащата класна стая“, „Двойната Лотхен“)
1994 г – родена е актрисата Дакота Фанинг („Мъж под прицел“, „Война на световете“)
Източник: vesti.bg