В периода 25.04-27.04.2025 година в Бургас се проведе първото събитие по проект „Демократични компетенции за устойчиви малки населени места в и за Европа“ DECORE на европейското сдружение „ProRurE”.
Основни приоритети на проекта са обмяна на опит, развитие на образователни европейски ценности, укрепване на гражданската култура и разработване на демократични образователни концепции.
На форума взеха участие жени и мъже на различна възраст, представители на НПО, учители, социални работници, психолози, икономисти, читалищни работници, бизнесмени, представители на партньорите по проекта от България, Германия, Италия, Словакия и Армения. Домакин и организатор на срещата беше Сдружение ФАР, Бургас.
Целите на форума бяха:
Представяне на проекта DECORE
Представяне на добри практики от съответните страни, участнички по проекта
Дискусия за принципите на демократичното развитие в малките населени места на Европа
Представяне и изпробване на интерактивни образователни методи за създаване на желаното бъдеще и демократично взимане на решения
Дискусия за ценностите и бъдещето на Европейския съюз
Форумът беше открит от Василия Свилева, представител на Община Бургас, която приветства участниците и заяви готовността на Общината за съдействие по реализиране на дейностите по проекта.
В първия ден всяка представена страна сподели своя опит в досегашната си работа в малките населени места и идеи за бъдещи инициативи и проекти. Форумът продължи с презентация и дискусия за принципите на демократичното развитие в малките населени места. Модератор на дискусията беше Андреа Мевалд от Open Europe Consulting, Германия.
Вторият ден беше посветен на изпробване на практически интерактивни методи за работа с младежи и възрастни по места. Голямо впечатление направи представената „Кутия с инструменти за генериране на идеи“ от Херман Шутен, представител на организацията „Международно развитие на селските региони“. Бяха посочени множество ресурси, които представителите на другите страни биха могли да използват свободно.
Във втората част на деня беше представен и изпробван метода „ Работилница на бъдещето“ по темата „Демокрация?! в малките населени места“. Участниците преминаха през три фази, на критика, на фантазия и на реалност, за да създадат мини проекти по теми като „Селски туризъм“, „Инициативи за хората в селските региони“, „Откриване на местни бизнеси и социално предприемачество“, „Организиране на дискусионни групи и обучения“, „Storytelling”. Проектите следва да бъдат реализирани до следващата година. Методът беше представен и модериран от Русин Бориславов, ФАР, Бургас.
През третия заключителен ден на обучението Андреа Мевалд модерира дискусия за ценностите на Европейския съюз и за предизвикателствата пред страните – членки. Направи впечатление сблъсъкът на различните мнения, които пряко отразяват предизвикателствата, които стоят пред бъдещето на ЕС.
Радващо за ФАР е, че успя да провокира положителни нагласи и мислене за съвместна работа и постигане на целите на проекта. Цялостната организация на форума получи висока оценка от участниците и генерира енергия за бъдещи съвместни инициативи.
В следващите дейности по проекта се предвиждат онлайн срещи за анализиране на резултатите, сформиране на работни групи за работа по набелязаните инициативи , втора среща в Италия на тема „ Гражданско общество в малките населени места“ и срещи в Европейския парламент в Брюксел с различни евродепутати и отговорни лица, имащи отношение за развитието на малките населени места.