Нов Център за безплатна правна помощ отвори врати в морския град
Георги РУСИНОВ
Най-важното послание, което искам да отправя като министър е, че никой не е сам в битката с домашното насилие. Това заяви в Бургас министърът на правосъдието Георги Георгиев. Той присъства на откриването на изцяло нова услуга, която ще се предлага от Регионален център за правна помощ към Адвокатска колегия – Бургас. За момента той ще се намира в сградата на ул. „Княз Борис I“, вход Б, ет. 1, а когато новият Дом на адвоката, който ще се намира в комплекс „Братя Миладинови“ е готов, ще се помещава там, където ще по-удобно и достъпно за гражданите.
На събитието присъстваха още кметът на Община Бургас Димитър Николов, областният управител Владимир Крумов, народният представител Галя Василева, председателят на Националното бюро за правна помощ Наталия Илиева, общественият посредник на Бургас Тодор Стамболиев, председателят на Адвокатска колегия – Бургас адв. Светлана Проданова и юристи.
Правната помощ в центъра ще се предоставя от адвокати от колегията в морския град, вписани в регистъра на Националното бюро за правна помощ. Услугите ще са насочени към хора с доходи под прага на бедност, получатели на социални помощи, пострадали от домашно насилие, деца в риск, деца, настанени в приемни семейства или при близки, търсещи международна закрила, както и чужденци, временно настанени в специализирани домове.
„Поради обществената необходимост, трябваше много бързо да се организираме, за да приспособим нещо, защото общо взето обстоятелствата ни притискат и най-вече липсата на площ, на време. Но все пак създадохме една готовност, за да можем да работим и помагаме и адвокатите да се включат, за да подпомогнат тези най-застрашени физически лица, социално слаби, хората от различни групи като мигранти, деца в риск, жертви на домашно насилие. Каквото трябва от нас, ние ще го направим, за да може да се случат нещата за момента. Нашата голяма цел е да осъществим една наша голяма мечта, а именно да имаме свой Дом на адвоката. Там ще се помещава и този център. Благодарим за приятелската помощ на г-н Николов, който в подходящия момент ни протегна ръка. Разбира се и на Министерството и на бюрото“, заяви адв. Проданова.
От своя страна кметът Димитър Николов посочи, че в общината често идват хора, които са в изключително тежко материално положение, за да търсят помощ, включително и правна.
„Може би до края на месеца ще бъда готов техническия проект за Дом на адвоката в Бургас. Началото на месец юни ще издадем разрешение за строеж. Там има достатъчно подобни помещения, с много по-лесен и широк достъп, където да се извършват тези безплатни услуги и консултации. Г-н министър, имате един сигурен партньор в местната власт в лицето на Община Бургас“, каза градоначалникът във връзка с важния проект на адвокатите в Бургас.
Министър Георгиев бе изчерпателен по темата като акцентира новата услуга, която по съществото си е социална.
„Услуга, която има задача на най-уязвимите граждани, които живеят под прага на бедността, да им се предостави безплатно правна помощ. Това става както по общите правила за различни видове дела, така и с фокуса, който поставяме в последните месеци с колегата ми Галя Василева като народен представител, заедно с парламентарната група на ГЕРБ, а и всички останали политически сили за проблема с домашното насилие. Едно еднолично еднократно решение на проблема с домашното насилие няма. Адвокатите на терен са наясно и с проблемите и злоупотребите с молбите за защита. На първо място е важно да се даде сметка, че говорим за опазване живота на българските граждани. 90% от случаите са на жени и деца, но вече зачестяват случаите и на пострадали мъже. В 21 век да ставаме свидетели мними и мълчаливи като съседи и изобщо като общество да се възмущаваме след поредния случай на брутално насилие само не стига. На нас са ни необходими мерки като тази, която предприемаме днес“, каза той.
Министърът припомни, че след случая „Дебора“ се реализираха много промени, които вече дават резултати.
„Виждаме увеличаване на броя на заповедите за защита, различните ограничителни мерки, което показва, че повечето граждани са наясно с проблема. С тази нова инициатива Министерство на правосъдието, МВР, Националното бюро за правна помощ, социалните – всички са съпричастни. Мъже, жени, деца – всички трябва да знаят, че не са сами“, уточни той.
Остават само още 7 областни града, в които ще се разкрият такива центрове за безплатна правна помощ, за да се обхване цялата територия на страната. Важно уточнение направи както министърът, така и председателят на Националното бюро за правна помощ Наталия Илиева, че и адвокати от другите общини в областта, които са вписани в регистъра на центъра ще могат да помагат по места в различните градове, а не само в Бургас.
„Важно е да отбележим, че защитата няма да е само за хора под прага на бедността, а и за такива, които декларират, че средствата им са блокирани, картите отнети и т.н. Тук говорим за първите – най-спешните мерки – сезирането на съда и искането за издаване на ограничителна заповед“, посочи министър Георгиев.
Услуга, макар и не от центъра, която е много важна, е тази за кризисното настаняване. В Бургас има два общински центъра в „Акациите“ и „Меден рудник“, както и такъв на Асоциация „Деметра“.
„Друг проблем, който се очертава е осигуряването на адекватна консултация от психолог. Това е изключително важен стълб в работата. На сайта на Министерство на правосъдието всички тези възможности са описани. Дали има предизвикателства? Да, те са много, но работим усилено. Работим с колегите по норвежката програма за обучения както на адвокати и магистрати, така и на полицаи, социални работници – т.е. всички, които са на първа линия. Имам уверението на министъра на вътрешните работи, че ще работим тясно по проблема и да обменяме опит“, уточни министърът.
Статистиката показва, че от 5250 ограничителни заповеди издадени в цялата страна за миналата година, 8%, или 427 са в Бургас. Това са близо 430 души, които са получили помощ, отбеляза Георгиев.