Асоциация на българските черноморски общини (АБЧО), в партньорство с Технически Университет – Варна, изпълнява проект „EfxINNOs: Създаване на иновативна мрежа за трансфер на морски технологии за подобряване на прехода към устойчива синя икономика в Черноморския басейн“, финансиран по Програма Interreg NEXT Черноморски басейн 2021-2027. Проектът стартира в края на месец Август 2024г. и цели да разработи и приложи иновативна, високотехнологична и икономически ефективна мрежа от платформи за мониторинг и събиране на данни за въздействието от човешката дейност в Черно море.
Тези платформи ще събират данни, изображения и видеоклипове за морското биоразнообразие в ключови екосистеми на Черно море. Наши учени от ТУ-Варна, заедно със свои колеги от още четири черноморски страни - Грузия, Турция, Румъния и Гърция, започват наблюдение с подводни роботизирани апарати на поляните с морските треви, замърсеността на водата и други. Наблюденията на хабитатите на морските треви, които са основата на морските екосистеми в Черно море, целят установяване на нарушения в правилната им работа или заплаха за тяхното съществуване. Получените данни ще се обработват с помощта на изкуствен интелект.
Една от дейностите по проекта предвижда поставяне на електронни информационни павилиони (киоски) на ключови места по Българското Черноморие, чрез които гражданите и туристите ще получават актуална информация за изследванията и чистотата на Черно море. На територията на община Несебър павилионът ще бъде поставен в зоната на Пристанище - Несебър. Основната му цел е да предава в реално време информация от подводните платформи за мониторинг в достъпен и атрактивен за широката аудитория формат. Освен това, киоскът ще има изключително голямо разнообразие от функции и възможност за излъчване на образователни и културни програми (изложения, важни събития, концерти, др.) и туристическа информация за град Несебър.
В тази връзка представители на партньори по проекта - АБЧО, ТУ-Варна, Тракийският университет „Демокрит“ в Гърция, Държавният университет в Грузия, Истанбулският университет и Националният институт за морски изследвания и развитие в Румъния посетиха пристанището на община Несебър, за да се запознаят с обстановката и да съгласуват с Общината местоположението на първия информационен дигитален павилион.