Събота, 21 Дек 2024
    
Бургас Мнения Общество

Проф. Маруся Любчева, „Черноморски институт“: Дори да си далеч от морето, ако го носиш в сърцето си, никога не го напускаш

  31.10.2024 10:58  


 

Бившият евродепутат, народен представител и зам.-кмет от Бургас проф. Маруся Любчева, е един от хората, които винаги са били свързани с Черно море, защитавайки стратегии за опазването му и развиване на  тезата  за синя икономика, независимо от това на каква позиция в управлението е била. Днес в Деня на Черно море, като основател на нестопанската организация „Черноморски институт“, тя споделя пред нашата медия:

„Международният ден на Черно море ни напомня, че има едно пространство, което пристрастно наричаме синьо, което  принадлежи на съвременното определение за синя икономика,  син растеж и което ни осигурява хоризонт към останалия свят.  Така сме свикнали с присъствието на морето, особено хората, които живеят по крайбрежието му, че формално не го забелязваме, но когато се отдалечим от него, още в първите минути усещаме отсъствието му. Защото морето е богатство, което съдържа в себе си огромни и неизброими  ресурси. Движим се от емоционалното отношение към морето, през реалното използване на водата, солта, рибата, пясъка, лугата до неговото туристическо приложение, привличащо света.

Всъщност морето като определение е един огромен воден басейн, по чийто брегове са разположени страните България, Румъния, Украйна, Русия, Грузия, Турция и Молдова с нейните леко докосване към морето. И както всички водни басейни има огромно значение за хората като география, биология, химия, история… От стремежа на всеки народ и в миналото и днес да има излаз на море, за да си осигури влияние, до организирането на живота около него, което да донесе благоденствие на жителите му. От обичта към него като феномен, до грижите за него като ресурсност.“

Попитана какво означава за нея конкретно Деня на Черно море тя е категорична: „Определянето на един ден в годината като Международен ден на Черно море означава  съвместна грижа, сътрудничество, отговорност, защото Черно море е споделена територия. Отбелязваме ежегодно този ден, не само по право, защото принадлежим на морето и то принадлежи на нас, но и защото имаме отговорност към съвместното ни бъдеще. Не случайно насловът на Националната кръгла маса „Морето – граница или врата“  тази година е „Споделено море“.  Да живеем заедно по бреговете му не е обикновено пожелание, то е мисия, защото каквито и географски граници да поставяме в морето, то не ги признава. Вълните разнасят всичко навсякъде, теченията размиват различията, морският вятър променя бреговете.  Това означава, че трябва да бъдем разумни в  използването  на  ресурсите му, в грижите за него с еднаква мяра, в урбанизиране територията на брега  без да му нанасяме щети, в мирното използване на територията му, за да имаме бъдеще“.

Неправителствената организация „Черноморски институт“, която е основана от проф. Маруся Любчева за 15 път ще проведе своя форум на 8 ноември в Колежа по туризъм – Бургас.

В рамките на Националната кръгла маса ще се проведе младежки форум „За какво е морето...“ . Тази година има нова иницатива за разширяване на партньорството, която се нарича  „Гостува ни...“.

Националната кръгла маса „Морето – граница или врата“ се организира и провежда  в партньорство с вестник „Черноморски фар“ и СНЦ „Клуб за спортен риболов „Гларус”- Бургас“.