Събота, 19 Апр 2025
    
Бургас Общество

„За“ и „против“ Великденската заря

  16.04.2025 14:32  
„За“ и „против“ Великденската заря

 

Дона МИТЕВА

Новината, разпространена вчера от пресцентъра на Община Бургас, че за  първи път в града  ще се проведе празнична заря по повод Великден предизвика голяма полемика. Обществеността в Бургас се раздели на две – едната част подкрепя тази иновация за християнския празник, докато друга е категорично против.

„По мое предложение г-н градоначалникът възприе тази добра идея“, обясни пред БНР Бургас сливенският митрополит Арсений и допълни:

"Това ще допринесе за по-голямата тържественост на празника, ще внесе по-голяма радост. В днешното време, когато има трудности и изпитания, несгоди, всеки ден се сблъскваме с изпитания, несгоди, сблъскваме се с агресия и античовешко отношение. Ние, духовенството и църквата искаме поне в някаква малка степен да помогнем на онези човеци, които не са намерили верния път и да предизвикаме поне една усмивка. Стараем се по всякакъв начин и чрез богослужението, и чрез социалната дейност, която развиваме в митрополията и по конкретно в град Бургас, да покажем, че Христос възкръсна!"

В полза на пищното тържество се изказват и граждани, които дебело подчертават, че това е по гръцки модел. От години в Гърция се правят празнични зари за Великден, подчертават те и са убедени, че това ще допринесе за празничния дух в града.

Против гърмежите и шумотевицата се обяви бургаското момиче Тони Димитрова, изхождайки от това, че ще бъде допълнителен стрес за животните, а защо не и за болните хора. Тя е написала писмо до кмета Димитър Николов. Подобно писмо има и от други НПО-та, граждански сдружения.

„Обръщаме се към Вас с уважение, но и с болка – като граждани, родители и вярващи хора, дълбоко разочаровани от решението да се отбележи Великден с празнична заря…

…Великден е празник на надежда, мир и тишина! На молитва! На добри дела!“, казват в отворено писмо до кмета от „Ние  на мълчим“ и подчертават, че децата със специални потребности изпадат в паника при силни шумове. Родителите им изживяват истински кошмар. Животните – домашни и бездомни също страдат, губят се, умират. Затова те призовават зарята да бъде отменена от кмета.

Общинските съветници от ПП „Възраждане“ също се обявяват против зарята, изпращайки писмо до кмета и до Сливенския митрополит Арсений, изтъквайки, че „шумната заря може да се възприеме като неуместна, дори оскърбителна, особено от миряните, за които тишината и смирението са неразделна част от празничния дух“. Те не пропускат и факта, че силните гърмежи влияят върху хората с определени заболявания и върху животните и настояват идеята да бъде преосмислена.

"Не се страхувам от критики. И Христос беше критикуван! Веднага казаха, че Христос не е възкръснал, веднага сложиха стража на гроба Господен, за да не би да кажат, че Господ е възкръснал, а са откраднали неговото тяло. Още тогава се намериха такива, които да помрачат Възкресението.Това нас не ни плаши“, категоричен е обаче в изявлението си пред радиото сливенският митрополит Арсений.

„Възкресението идва с камбанен звън, а не с пищни зари и шоу програми, то е тиха радост“, мотивират се традиционалистите.