Четвъртък, 17 Oct 2024
    
Бургас

Стартира първата здравно-обучителн програма по първа помощ в Бургас

  17.10.2024 16:58  
Стартира първата здравно-обучителн програма по първа помощ в Бургас

 

В Световния ден на анестезиолога Община Бургас проведе първото обучение от здравно-обучителна програма “Герои на утрешния ден - научи и спаси!”, насочена към децата на възраст между 12 и 14 години. По подобие на много европейски страни инициативата в Бургас цели да обхване всички ученици от 6-ти клас в общинските училища, осигурявайки им необходимите знания и умения за реакция в критични за живота и здравето ситуации.

Програмата, която стартира в Основно училище „Васил Априлов“ Бургас - е плод на съвместната работа на Община Бургас, Сдружение "Младите лекари", Български младежки червен кръст - Бургас, Съюз на парамедиците и Студентския съвет на Университет "Проф. д-р Асен Златаров", които обединяват усилията си, за да осигурят подходящо обучение на децата, което може да се окаже животоспасяващо.

На откриването на кампанията присъстваха и се включиха зам.-кметът по образование, здравеопазване, социални дейности и младежки политики на Община Бургас Михаил Ненов, общински съветници и директори на бургаски училища.

При откриването на Програмата зам.-кметът Михаил Ненов, подчерта важността на знанията за предоставяне на първа помощ за децата: "Тази помощ е животоспасяваща - затова знанието, което ще придобиете, е изключително ценно. Важно е да се грижим един за друг и да сме подготвени за всяка ситуация."

Д-р Диян Господинов, лекар-кардиолог, заместник-директор на Комплексен онкологичен център Бургас и изпълнителен директор на Сдружение "Младите лекари" акцентира върху тревожната статистика за мащабите на явлението „внезапна сърдечна смърт“: "Всеки ден в световен мащаб хиляди човека губят живота си от внезапна сърдечна смърт. В България броят на жертвите достига близо 20 000 годишно. При спиране на сърдечния ритъм имаме само няколко минути за реакция – затова е необходимо да бъдем подготвени!"

По време на кампанията д-р Борис Таблов, лекар-анестезиолог с над 15-години опит в реномирани болници в Германия представи основни техники на реанимация, които е добре да бъдат познати. Вниманието на учениците беше привлечено и от представянето на спасителните техники на практика, върху манекен, направено от д-р Стамен Пишев, лекар-кардиолог (председател на Сдружение “Младите лекари”). Тази интерактивна част от обучението беше определена от учениците, като най-интересна – най-вече заради възможността да видят, а след това и да опитат сами да осъществят някои от представените им техники.

Представителите на Съюза на парамедиците, на БМЧК и студентите по медицина от Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ също се включиха в демонстрация на практическите умения, които трябва да се усвоят от учениците и им помагаха в упражненията. Целта на тези упражнения е преди всичко да бъде преодолян първоначалният страх пред необичайната ситуация и необходимостта от адекватна реакция, а заедно с това и да бъдат приучени децата от най-ранна възраст за бързи и правилни действия в случай, че се окажат пред подобен тип предизвикателство.

Общинската програма „Герои на утрешния ден – научи и спаси!“ ще се осъществява сред всички ученици от 6-ти на бургаските училища, като по този начин ще създава група от деца и младежи, готови да помагат на другите. Тя е важна стъпка към повишаване на знанията и уменията за оказване на първа помощ, което може да спаси много животи в критични ситуации.