Интервю на Светлин Светлев
Ирина Цанова е работила като Country Manager в софтуерна компания. В ролята си на ръководител тя е участвала в разработката на множество комплексни уеб базирани системи, включително в сферата на недвижимите имоти. В Zimoti.com тя си партнира с Рей Кюрсон – мениджър с опит в ИТ и бизнеса, който работи дълги години по създаване на онлайн технологии в проптех сферата на един от най-развитите имотни пазари в Европа – този в Англия. Другият партньор е Геновева Петрова, с над 10 г. опит в развитието на собствен онлайн бизнес и 10 г. в дигитален маркетинг, един от създателите на Remixshop.com, водещия онлайн магазини в Централна и Източна Европа за second hand мода.
Порталът за имоти – Zimoti.com е създаден, за да задоволи нуждата от модерна платформа на българския пазар, която да предоставя добавена стойност на агенциите за недвижими имоти и на потребителите. Екипът на Zimoti.com вярва, че търсенето на нов дом може да бъде лесно и приятно за потребителите, без напрежение и притеснения.
– Какви са основните промени, които можем да очакваме на имотния пазар след приемането на еврото в България? Как смятате, че ще се промени интересът към покупка и наем на имоти в големите градове в страната?
– Присъединяването към еврозоната ще осигури по-голяма икономическа стабилност, което следва да повиши доверието на потребителите и инвеститорите към България. Като резултат от подобрената икономическа среда и стабилността очакваме да има значителен интерес от страна на чуждестранни инвеститори, както и различни фондове от Западна Европа, САЩ, Азия, които да направят инвестиции в различен тип имоти – търговски, жилищни сгради или комплекси с цел отдаване под наем.
От години в България сделките с имоти се сключват предимно в евро, особено в сегмента на по-висок клас имоти и тези в големите градове. Реално самата валута е вече утвърдена в сектора, а въвеждането ѝ като национална валута ще улесни допълнително транзакциите и ще премахне нуждата от обменни операции.
– Очаквате ли ръст в търсенето на имоти в България след приемането на еврото, и как това би се отразило на цените на жилищата?
– През последните години имотният пазар в България се характеризира с изключително високо търсене и значителен ръст на цените, като този темп ще се запази до присъединяването на България в Еврозоната.
Едни от ключовите фактори за това са достъпните ипотечни кредити с ниски лихви, както и нарастващите доходи. Средните заплати растат, което прави имотите по-достъпни за широк кръг купувачи. За сравнение, през 2008 г. по време на имотния бум, цената на квадратен метър в София беше около 1200 евро, а средната заплата — 800 – 900 лв. Това означава, че бяха нужни около 3 средни заплати за закупуването на един квадратен метър. През 2024 г. средната цена на квадратен метър в София е между 2000 и 2500 евро, но със средна заплата за гр. София от 3129 лв. (по данни на НСИ), необходимите средства спадат до 1,25–1,5 средни заплати.
Още един съществен фактор за високото търсене е наличието на значителен капитал от сивата икономика, който се насочва към имотния пазар. Тези средства често се инвестират в недвижими имоти като начин за запазване на стойността им преди възможни регулации, свързани с приемането на еврото.
С въвеждането на еврото може да се наблюдава известно успокояване на пазара. Очаквам да има леко повишение на лихвите по ипотечни кредити, подобно на тенденциите в Западна Европа, което може да намали покупателната способност на част от купувачите. Също така, вероятно ще се промени и профилът на купувачите – засилен интерес от чуждестранни инвеститори и фондове, които ще предпочетат имоти с висока възвръщаемост.
– Какви промени в лихвените проценти по ипотечните кредити можем да очакваме след приемането на еврото?
– С приемането на еврото очаквам да започне постепенно увеличение на лихвените проценти по ипотечните кредити, тъй като средната лихва в Еврозоната е около 4%, а в България в момента е около 2,5%. След като се присъединим към Еврозоната, от България ще се изисква да се съобразява с политиките и регулациите, установени от Европейската централна банка (ЕЦБ). Това означава, че монетарната политика ще бъде определяна централизирано от ЕЦБ, както за останалите държави в еврозоната.
– Как виждате ролята на онлайн платформите като вашия сайт в предоставянето на информация за правилата и регулациите, свързани с покупката и наема на имоти след присъединяването към еврозоната?
– Ролята на онлайн платформите за имоти и експертите е ключова, тъй като потребителите очакват да получават своевременна и точна информация за новите регулации и правила, свързани с покупката и наема на имоти, особено след присъединяването на България към еврозоната.
Ние в Zimoti.com – портала за имоти, ще продължим да информираме нашите потребители за процедурите по сделки с имоти, като предоставяме и лесен достъп за консултация с кредитен посредник или експерт по недвижими имоти от агенция партньор.
Платформата предлага хиляди обяви, които дават възможност за информиран избор на потребителите въз основа на актуална пазарна информация.
Удобна функционалност е и автоматизираната пазарна оценка, която анализира както офертите на пазара, така и данните от реални сделки, предоставяйки в реално време точна оценка за конкретен имот. Това улеснява потребителите при вземането на важни решения за покупка, продажба или наем.