Събота, 04 Яну 2025
    
Бизнес Общество

Какво се променя от 1 януари 2025 г.

  01.01.2025 11:30  
Какво се променя от 1 януари 2025 г.

 

 

За трети път в последните няколко години България започва новата година без приет бюджет и промени в данъчните закони. Това до известна степен ограничи фискалните промени, които влизат в сила от 1 януари 2025 г., но някои бяха заложени още от миналата година.

 

Влизане в Шенген

 

Най-чаканата промяна е влизането на България в Шенген и по суша. Това се случва девет месеца, след като страната се присъедини към европейското пространство по въздух и море.

Събитието е историческо като се има предвид, че България започна опити да влезе в Шенген още през 2007 г.

Граничният контрол  отпада само по границите, които са вътрешни за ЕС. Контролът между България и Румъния ще бъде запазен през първите 6 месеца, но той няма да е 100-процентов. При извънредни ситуации и при реагиране на сериозна заплаха проверките може да бъдат върнати.

 

Поскъпване на ток и газ

 

От 1 януари извънредно се вдига цената на тока за бита – средно за страната с 9%. По-късно днес се очаква окончателното решение на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР).

Очакванията са най-съществено да е поскъпването при „Енерго-про“ в Североизточна България – с 9.15%, следвано от 8.96% при EVN в Югоизточна България и 8.92% при „Електрохолд“ в Западна България.

Причина за извънредното поскъпване е студеното време и по-високата консумация.

Заради тях отново от 1 януари ще заработят и трети и четвърти блокове на ТЕЦ „КонтурГлобал Марица Изток 3“. Целта е да се намали и вносът на електроенергия от съседните пазари.

Отново от 1 януари по всяка вероятност ще се вдигне и цената на газа – преди дни „Булгаргаз“ предложи повишение на цената с близо 8%. Окончателното решение за януарската цена на природния газ ще вземе отново КЕВР на свое заседание по-късно днес, пишат от Economic.bg.

 

Ръст на минималната заплата

 

Въпреки липсата на приет бюджет служебното правителство утвърди рекорден ръст на минималната заплата за 2025 г. Така от 1 януари тя се вдига с над 15% и става 1077 лв. За втори път тя се повишава на база механизма, който автоматично я свърза като 50% от средната брутна заплата в България. Увеличението ѝ обаче е факт само за частния сектор, а държавните служители на минимално възнаграждение ще се наложи да изчакат приемането на бюджет за 2025 г.

Отново от 1 януари се повишава и прага на бедност – с около 21% до 638 лв. Линията на бедност е важна при определянето на достъпа до социални помощи.

 

Възраст и стаж за пенсиониране

 

Продължава и постепенното нарастване на изискването за възраст и стаж за пенсиониране по график. През 2025 г. възрастта за пенсиониране при жените става 62 години и 4 месеца, а при мъжете – 64 години и 8 месеца. За да се пенсионират, жените трябва да са натрупали 36 години и 8 месеца стаж, а мъжете – 39 години и 8 месеца.

Увеличенията в тази сфера варират между 1 и 2 месеца. По план това нарастване трябва да продължи, докато достигне 65-годишна възраст с 37 години стаж за жените и 65 години с 40 години стаж за мъжете. За мъжете това ще стане през 2029 г., а за жените – през 2037 г.

 

Основната лихва

 

И през януари продължава понижаването на основната лихва. От 1 януари изчисляваният от Българската народна банка показател се понижи с 9 пункта спрямо декември до 2.95%. БНБ изчислява основната лихва в България по данни от кредитните сделки, сключени от търговските банки. Намалението отразява падащите лихви по някои видове заеми и задържането на нивата по ипотеките. Основният лихвен процент в България започна да се понижава в началото на 2024 г., когато все още бе близо 4%.

 

ДДС ставка и праг

 

Въпреки или всъщност благодарение на това, че депутатите не приеха навреме бюджет за 2025 г., от 1 януари автоматично се вдига ДДС за ресторантьорите, хляба и брашното обратно на 20%, тъй като според настоящото законодателство намалените ставки важат до края на 2024 г.

Отпада и скандално въведения на крак чрез Закона за хазарта таван на надценката на цената на хляба. Той бе в размер на 15% и важеше до края на 2024 г.

От 1 януари се вдига и прага за регистрация по ДДС. Това е втората стъпка по завишаването на прага – той става 166 хил. лв., което е и максимумът, след като от началото на 2024 г. бе повишен на 100 хил. лв. В плановете на финансовото министерство бе той да не се завишава това би означавало пропуснати финансови ползи за бюджета. Според настоящото законодателство обаче прагът трябва да се завиши от 1 януари 2025 г., а поправките на МФ не бяха приети навреме.

 

Лични документи

 

От 1 януари поскъпва издаването на лични документи като лични карти. Според промените в Тарифа 4 лична карта ще струва 30 вместо досегашните 18 лв. за обикновена поръчка. Бързата услуга скача от 36 на 60 лв., а експресната – от 90 на 150 лв.